Aplikacije na iPhoneu mogu vas fotografisati i snimati a da to i ne primetite

Mobilni telefoni, 31.10.2017, 01:00 AM

Aplikacije na iPhoneu mogu vas fotografisati i snimati a da to i ne primetite

Ma koliko njegovi korisnici bili ponosni zbog njega, iPhone ipak ima i slabosti, ili bar najmanje jednu. Naime, programeri iOS aplikacija mogu da fotografišu i snimaju videe pomoću prednje i zadnje kamere iPhone uređaja, a da o tome korisnik ne bude obavešten ni saglasan sa tim.

Na ovu slabost u Appleovom mobilnom operativnom sistemu koja ugrožava privatnost korisnika iPhone uređaja upozorio je austalijski programer i Googleov inženjer Feliks Kraus, koji je o tome u sredu objavio tekst na svom blogu.

Problem je, prema onome što tvrdi Kraus, u načinu na koji Appleov softver upravlja pristupom kameri.

Za mnoge aplikacije, kao što su Facebook, WhatsApp i Snapchat, iza zahteva za pristup kameri stoje legitimni razlozi.

Zbog toga, ovaj sistem dozvola nije greška niti propust, već funkcija, koja radi upravo onako kako je to Apple zamislio, ali Kraus kaže da svaka maliciozna aplikacija može iskoristiti ovu funkciju da bi krišom snimala aktivnosti korisnika.

Kraus kaže da davanje dozvole za pristup kameri može omogućiti programerima iOS aplikacija pristup i prednjoj i zadnjoj kameri uređaja. Programeri iOS aplikacija tako mogu da vas fotografišu i snimaju u bilo kom trenutku dok je aplikacija u prvom planu, da odmah otpreme snimljeni sadržaj, da pokrenu detekciju lica u realnom vremenu da bi tumačili vaše izraze lica - i sve ovo bez ikakvog upozorenja.

Apple zahteva od korisnika da samo jednom omoguće pristup kameri za aplikaciju. Time aplikacija dobija slobodan pristup kameri bez obaveze da upozori korisnika LED svetlom ili obaveštenjem. Kraus kaže da neka maliciozna aplikacija može da iskoristi ovu funkciju i da uradi mnogo više nego što je predviđeno datim nivoom pristupa kameri.

Kraus je čak razvio proof-of-concept aplikaciju da bi pokazao kako maliciozna aplikacija može da zloupotrebi takve dozvole da bi krišom fotografisala korisnika svaki sekund dok se koristi, ili čak da prenosi dešavanja iz okoline korisnika pomoću prednje i zadnje kamere, i sve to bez obaveštavanja korisnika.

Kraus je napravio i kratak video snimak o ovome kako bi pokazao kako njegova demo aplikacija fotografiše korisnika svake sekunde. Aplikacija ima i sistem za prepoznavanje lica kojim prepoznaje osobu koja je koristi.

Kraus je upozorio na mogućnost da takva aplikacija snimi videe iz kupatila širom sveta, pomoću prednje i zadnje kamere, i sve to dok korisnici gledaju novosti na društvenoj mreži ili igraju igre.

Korisnici malo mogu da urade da bi se zaštitili. Kraus je predložio Applu da uvede izdavanje privremenih dozvola za pristup kameri, omogućavajući aplikacijama da fotografišu tokom ograničenog vremenskog perioda i da zatim da ostanu bez dozvole za pristup kameri. Još jedan način da se problem ublaži je da se uvede upozoravajuće svetlo ili obaveštenje iPhone uređaja koji bi upozorio korisnika kada je uključeno snimanje.

Dok se to ne desi, jedino što možete da uradite je da budete oprezni sa aplikacijama koje preuzimate, da ih preuzimate isključivo iz zvanične prodavnice i da pažljivo čitate utiske i ocene drugih korisnika o aplikaciji i programeru.

Ipak, prema Krausovim rečima, jedini praktičan način da se zaštitite je onaj koji praktikuju direktor Facebooka Mark Zakerberg i bivši direktor CIA Džejms Komi - prekrijte kameru lepljivom trakom.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje

Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje

U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute

U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje

Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje

Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje