Apple izbacio neke aplikacije iz App Store zbog ugrožavanja bezbednosti i privatnosti korisnika
Mobilni telefoni, 12.10.2015, 00:30 AM
Apple je uklonio nepoznati broj aplikacija iz App Store koje kompanija smatra problematičnim sa aspekta privatnosti ili bezbednosti ili i jednog i drugog.
Apple je izdao saopštenje u kome je kompanija potvrdila da su aplikacije uklonjene, uz objašnjenje da Apple radi sa programerima ovih aplikacija na njihovom povratku u App Store. Kompanija je odbila da govori o konkretnim razlozima zbog kojih su ove aplikacije uklonjene, kao i o tome o kojim je aplikacijama reč, insistirajući samo na tome da postoji problem sa privatnošću i bezbednošću.
“Apple je duboko posvećen zaštiti privatnosti i bezbednosti korisnika. Uklonili smo nekoliko aplikacija iz App Store koje instaliraju root sertifikate tako da mogu da nadziru mrežne podatke korisnika koji na kraju mogu biti iskorišćeni za kompromitovanje SSL/TLS bezbednosnih rešenja”, rekao je predstavnik kompanije. Ovakve aplikacije mogu da vrše insprekciju svega što korisnik radi na internetu, uključujući i bezbedne novčane transakcije i privatne komunikacije.
“Mi blisko sarađujemo sa ovim programerima da bi njihove aplikacije bile vraćene brzo u App Store, i garantujemo da privatnost i bezbednost korisnika nije ugrožena.”
Rojters je objavio da je jedna od aplikacija koja je uklonjena iz App Store Been Choice koja omogućava korisnicima iOS da blokiraju reklamiranje u okviru aplikacija.
Been Choice je na Twitteru retvitovao članke o ovom potezu Applea, što je ukazivalo da bi Been Choice mogao biti jedna od kompanija čija je aplikacija na spisku uklonjenih iz App Store. Kompanija je na kraju potvrdila da će ažurirati svoju aplikaciju tako da ona odgovara Appleovoj politici.
Been Choice je nedavno najavio da mogućnost, koja je odmah izgledala sporno, da korisnicima ponudi kvizove umesto reklama. Bilo je spekulacija početkom ovog meseca da li je Been Choice greškom Applea dobio odobrenje za ovo. Iako nije potvrđeno, izgleda da je Apple sada svestan ovog problema.
Nema sumnje da će se korisnici uklonjenih aplikacija, pa i njihovi autori, žaliti zbog ovog poteza Applea. Ipak, Apple je u pravu - rizik od zloupotrebe je isuviše veliki.
Izdvojeno
Apple objavio hitno ažuriranje: obrisane poruke ostajale u notifikacijama iPhone-a
Apple je objavio vanredna bezbednosna ažuriranja za iPhone i iPad uređaje kako bi rešio propust u Notification Services sistemu koji je mogao da za... Dalje
Kako su državni špijunski alati za iPhone završili u rukama sajber kriminalaca
Dva nova malvera za špijunažu, DarkSword i Coruna, predstavljaju ozbiljan zaokret u napadima na iOS uređaje, jer omogućavaju infekciju bez ikakve ... Dalje
Apple Pay prevara se širi globalno: jedna poruka dovoljna da ostanete bez novca
Nova prevara cilja korisnike iPhone uređaja širom sveta - prevaranti koriste lažna upozorenja o sumnjivim aktivnostima na Apple Pay nalogu kako bi ... Dalje
Četiri nova Android malvera kradu podatke iz više od 800 aplikacija
Istraživači iz Zimperium zLabs-a otkrili su četiri nove porodice Android malvera koje se trenutno koriste u četiri različite kampanje usmerene na... Dalje
Novi Android malver Mirax pretvara zaražene uređaje u alat za sajber napade
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom Mirax, koji se širi Evropom a koji kombinuje daljinski pri... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





