Apple priznao bagove, ali negira praćenje korisnika
Mobilni telefoni, 28.04.2011, 11:15 AM

Kompanija Apple se u sredu najzad oglasila povodom zbrke koju je izazvalo otkriće da njeni proizvodi, iPhone i iPad, prate kretanje korisnika, poručujući da je “to sa lokacijom - glupost.” Iz kompanije tvrde da je funkcija praćenja osmišljena sa namerom da prikuplja podatke o baznim stanicama i WiFi pristupnim tačkama, a ne o korisnicima uređaja.
Posle nedelju dana ćutanja, kompanija je objavila odgovore na najčešće postavljana pitanja (FAQ - Frequently Asked Questions) obraćajući se na taj način javnosti koja je imala mnoštvo dilema u vezi skrivene funkcionalnosti iPhone-a koja omogućava praćenje kretanja korisnika telefona i skladištenje podataka o baznim stanicama i WiFi pristupnim tačkama sa kojima se telefon povezuje, uključujući i egzaktne podatke o o tome kada i gde se to dešava. U odgovorima koje je dala na pitanja koje je javnost postavljala prethodnih dana, iz kompanije su istakli da oni ne prate niti imaju nameru da prate korisnike iPhone-a. U Apple-u priznaju krivicu zbog toga što nisu pružili adekvatne informacije o funkciji praćenja, ali i za bag u toj funkciji koji je rezultirao time da su se ovako prikupljeni podaci o kretanju korisnika čuvali na iPhone uređajima.
Kompanija se suočila sa tužbama koje su američkim sudovima podneli njeni korisnici, kao i sa kritikama korisnika i američkih zakonodavaca zbog sporne funkcije praćenja pošto su otkriće o tome prošle nedelje na konferenciji Where 2.0 u San Francisku predstavila dvojica istraživača, Pit Varden, osnivač Data Science Toolkit i Aleksander Alen, istraživač na Univerzitetu Exeter u Velikoj Britaniji. Međutim, njihovo otkriće log fajla “consolidated.db” u folderu “LocationD” koji sadrži podatke o geografskoj širini, dužini i ID telefona bilo je samo ponavljanje informacije koja je duže vreme prisutna u javnosti o mogućnostima iPhone-a da prati kretanje korisnika.
Apple kaže da je funkcija, koja beleži svaku stanicu i WiFi pristupnu tačku sa kojom se iPhone povezuje, deo sistema koji uključuje veliku bazu podataka o WiFi pristupnim tačkama i baznim stanicama koje se nalaze u okolini korisnika. Ovi podaci “pomažu da iPhone brzo i precizno odredi vašu lokaciju kada se od njega to zatraži,” kažu u kompaniji. Umesto da koriste GPS za određivanje lokacije telefona, iPhone koristi podatke o najbližim baznim stanicama i WiFi tačkama da bi odredio lokaciju na kojoj se nalazi kako bi skratio vreme koje je potrebno za pronalaženje i povezivanje sa GPS satelitima. Kada je GPS servis nedostupan, samo ovi podaci mogu biti dovoljni da se odredi lokacija korisnika.
Podaci sačuvani u telefonu, koji su u javnosti interpretirani kao evidencija o korisnikovom kretanju, zapravo su deo ogromne baze podataka o WiFi pristupnim mestima i baznim stanicama. Podaci na svakom pojedinačnom uređaju su ustvari podaci o baznim stanicama i WiFi tačkama koje se nalaze u blizini uređaja, bez obzira na kretanje korisnika, kažu u kompaniji.
Međutim, Apple je ovom prilikom priznao postojanje dva poznata baga u okviru funkcije praćenja: jedan omogućava telefonima da snimaju i čuvaju podake o adresama koristeći bazne stanice i Wifi pristupne tačke čak i ako su servisi za lociranje na telefonu isključeni. Drugi bag omogućava da telefon čuva podatke prikupljene u periodu i do godinu dana, umesto da se čuvaju samo podaci o lokacijama na kojima je korisnik boravio sa svojim uređajem nekoliko dana unazad. Iz Apple-a su obećali da će ispraviti ove propuste u sledećem ažuriranju za iOS koje se očekuje tokom narednih nekoliko nedelja.

Izdvojeno
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Sumnjive aplikacije za autentifikaciju preplavile Apple App Store i Google Play

Istraživači bezbednosti upozorili su na talas upitnih aplikacija za autentifikaciju koje su preplavile Apple App Store i Google Play nakon nedavne n... Dalje
Pratite nas
Nagrade