Bag u WhatsAppu korišćen za instalaciju špijunskog softvera na iPhone i Android uređajima
Mobilni telefoni, 15.05.2019, 11:30 AM
WhatsApp je ispravio sigurnosnu grešku (CVE-2019-3568) u aplikaciji koja omogućava instalaciju špijunskog softvera na Android i iPhone uređajima.
Sigurnosni propust u planetarno popularnoj aplikaciji koja korisnicima nudi end-to-end enkripciju, omogućio je napadačima da instaliraju izraelski špijunski softver na pametnim telefonima, bez interakcije korisnika, i to samo pomoću običnog WhatsApp poziva.
Za iskorišćavanje baga bio je dovoljan WhatApp poziv i manipulacija paketima podataka poslatim kada se poziv pokrene. Korisnici čak nisu morali ni da odgovore na poziv, jer bi se zlonamerni kod pokrenuo u pozadini. Kada bi dobili pristup uređaju, napadači su mogli da uklone propušteni poziv iz evidencije poziva, što znači da korisnici koji nisu primetili propušteni poziv ne bi mogli ni da pretpostave da su hakovani.
WhatsApp je početkom maja otkrio da je ovaj sigurnosni propust iskorišćen za instaliranje mobilnog špijunskog softvera Pegasus izraelske kompanije NSO Grupa i to samo na ciljanim uređajima. NSO Grupa pravi hakerske alate koje prodaje vladama širom sveta za razne svrhe. Na primer, njihovi alati se mogu koristiti u kriminalnim istragama za izvlačenje podataka sa zaključanih uređaja koji su zaplenjeni kao dokazi.
NSO Grupa tvrdi da nisu koristili svoju tehnologiju za napade na bilo koju osobu ili organizaciju, ali i da ni pod kojim uslovima kompanija ne bi identifikovala ciljeve svoje tehnologije, kojom upravljaju isključivo obaveštajne agencije i policije.
WhatsApp koji je u vlasništvu Facebooka ima više od 1,5 milijardi korisnika na Androidu i iOS-u. Iz Facebooka nisu mogli da daju informacije o tome koliko korisnika je možda bilo meta ovakvih napada. Ipak, izgleda da je ovaj sigurnosni propust korišćen samo u ciljanim napadima, i da napad ipak nije jednostavan kao što se čini, te da bi bio teško izvodljiv za većinu napadača.
Iako stručnjaci kažu da su ovakvi ciljani napadi izuzetno retki, ne treba ih shvatati olako, jer sajber-kriminalci stalno traže slabosti u aplikacijama koje koriste milioni ljudi širom sveta u nadi da će naći nešto što će moći da iskoriste.
Svi poslovni korisnici WhatsAppa trebalo bi da urade forenzičku analizu svojih mobilnih uređaja kako bi se proverilo da li su možda kompromitovani.
WhatsApp kaže da je ispravio bag, a korisnicima se preporučuje da što pre instaliraju najnoviju verziju aplikacije.
Zakrpa za bag je završena kasno u nedelju, a isporučivanje najnovije verzije počelo je rano u ponedeljak.
WhatsApp je saopštio da ovaj bag utiče na WhatsApp za Android pre verzije 2.19.134, WhatsApp Business za Android pre verzije 2.19.44, WhatsApp za iOS pre verzije 2.19.51, WhatsApp Business za iOS pre verzije 2.19.51, WhatsApp za Windows Phone pre verzije 2.18.348, i WhatsApp za Tizen pre verzije 2.18.15.
Nekoliko organizacija za zaštitu ljudskih prava, uključujući i Amnesty International, planiraju da zatraže od izraelskog suda da ukine NSO Grupi dozvolu za izvoz.
Izdvojeno
Novi Android malver omogućava hakerima da podignu novac žrtava sa bankomata
Istraživači iz ESET-a otkrili su novi malver za Android nazvan NGate koji krade informacije o platnim karticama žrtava koje zatim šalje napadačim... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku za krađu podataka sa platnih kartica korisnika iOS-a i Androida
Sajber kriminalci su pronašli način da zaobiđu odbrane iOS-a i Androida u novoj kampanji čije su mete korisnici u istočnoj Evropi. Ova nova tehni... Dalje
Google više neće nagrađivati za ranjivosti otkrivene u aplikacijama na Google Play
Bezbednosne ranjivosti se kriju u većini aplikacija koje svakodnevno koristite. Većina kompanija nema način da preventivno reši svaki mogući b... Dalje
Chrome će sakrivati lozinke i brojeve kreditnih kartica kada delite ili snimate ekran na Androidu
Google će redigovati podatke o vašoj kreditnoj kartici, lozinke i druge osetljive informacije u Chromeu kada delite ili snimate ekran na Androidu. ... Dalje
Google Pixel telefoni se godinama prodavali sa skrivenom aplikacijom za nadzor
Većina Google Pixel telefona prodatih širom sveta od septembra 2017. uključivala je softver koji bi se mogao koristiti za nadzor, daljinsko upravl... Dalje
Pratite nas
Nagrade