Besplatne Android aplikacije bez znanja korisnika posećuju na stotine sajtova

Mobilni telefoni, 11.05.2015, 08:00 AM

Besplatne Android aplikacije bez znanja korisnika posećuju na stotine sajtova

Koristite li besplatne aplikacije na vašem Android telefonu? Ako je odgovor potvrdan, možda će vas zanimati rezultati istraživanja koje su sproveli istraživači francuskog Eurecoma koji pokazuju da zbog korišćenja besplatnih aplikacija korisnici posete na stotine web sajtova a da to i ne znaju.

Istraživači su preuzeli 2000 besplatnih Android aplikacija iz 25 najpopularnijih kategorija u Google Play prodavici i zatim su nagledali web saobraćaj ovih aplikacija.

Rezultati su bili zapanjujući - ove aplikacije su se povezale sa oko 250000 web sajtova.

Deo ovih poseta je objašnjiv. Besplatne aplikacije su, na primer, često podržane preko oglasnih mreža. Do oglasa aplikacije moraju preko weba. I zaista, tokom istraživanja devet od deset besplatnih aplikacija koje su posetile sajtove sa oglasima su posetile sajtove sa Google oglasima.

Ali postavlja se pitanje koliko je poseta ovakvim sajtovima previše?

U jednom konkretnom slučaju, aplikacija Music Volume EQ kojoj, da bi funkcionisala, nisu potrebni bilo kakvi spoljni podaci, povezala se sa skoro 2000 različitih URL-ova.

Aplikaciji koja pruža mogućnost podešavanja jačine i kvaliteta zvuka zaista nije neophodan pristup mreži da bi radila, ali Music Volume EQ ipak pristupa mreži. Reč je o veoma popularnoj aplikciji koja ima između 10 i 50 miliona preuzimanja. To je mnogo Android uređaja koji bez znanja korisnika posećuju sajtove zbog oglasa i svega ostalog.

Ali verovatno gore od toga su aplikacije za koje su istraživači Eurecoma otkrili da posećuju sajtove koji prate korisnike. Većina testiranih aplikacija to ne radi, ali oko 30% njih to radi. Pri tom, ove aplikacije ne šalju informacije samo nekolicini sajtova. Najgore među njima posećuju više od 800 sajtova koji prate korisnike. Tako Eurosport Player se recimo povezuje sa 810 sajtova koji prate korisnikove podatke.

Loša vest je da oni koji koriste ove besplatne aplikacije ne mogu da znaju da li aplikacija ide na mrežu da bi dobila ili delila podatke.
Naravno, korisnik može da proveri dozvole za svaku od aplikacija da bi utvrdio šta one mogu da rade a šta ne. Ali kada neka aplikacija ima pristup internetu, a mnogima od njih je on potreban, korisnici ne mogu da ograniče sa kojim se web sajtovima aplikacija povezuje ili koje informacije im šalje.

Google je u nezgodnom položaju, uglavnom zbog toga što je teško balansirati između otvorenog duha Androida i privatnosti i bezbednosti korisnika. Google generalno prihvata sve aplikacije, uklanjajući iz Play prodavnice one koje su očigledno loše za Android zajednicu. Međutim, možda je ovo trenutak za veću kontrolu kako bi se korisnicima Androida obezbedila bolja kontrola nad onim što aplikacije mogu da rade.

Bez obzira šta će Google uraditi povodom ovoga, Eurecom planira da objavi svoju aplikaciju koja će se zvati NoSuchApp. Aplikacija će pomoći korisnicima da nadziru aplikacije i da saznaju koje web sajtove druge aplikacije na njihovom Android telefonu ili tabletu posećuju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric otkrili su novog bankarskog trojanca za Android koga su nazvali Brokewell, koji može da snimi sva... Dalje

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje