Carrier IQ: Rootkit u vašem mobilnom telefonu prati sve vaše aktivnosti
Mobilni telefoni, 02.12.2011, 09:31 AM

Otkriće Trevora Ekharta, Android programera, da se u milionima mobilnih telefona nalazi softver kompanije Carrier IQ koji prikuplja lične podatke i prati sve aktivnosti korisnika telefona je verovatno događaj nedelje s obzirom na reakcije koje su usledile.
Carrier IQ je kompanija koja prodaje istoimeni softver koji je prema onome što tvrdi proizvođač isključivo namenjen da pomogne provajderima bežišnog interneta i proizvođačima mobilnih telefona da identifikuju servis i dijagnostifikuju probleme sa pozivima i baterijom telefona. Ovaj softver nalazi se instaliran u preko 150 miliona mobilnih telefona širom sveta.
Međutim, Trevor Ekhart, 25-ogodišnji programer je otkrio i dodatnu funkciju softvera koji proizvodi Carrier IQ - on može da prati sve aktivnosti korisnika mobilnog telefona. Ekhart je softver opisao kao rootkit koji beleži sve aktivnosti korisnika na tastaturi, a koji je pri tom sakriven od miliona korisnika na čijim se telefonima nalazi instaliran.
Pored podataka o uređaju i servisu, Carrier IQ može prikupljati podatke o lokacijama na kojima se nalazi korisnik, aplikacijama koje koristi, može beležiti aktivnosti browser-a na telefonu, video sadržaj koji korisnik pregledava, tekstove koje čita, ali takođe Carrier IQ može registrovati svaku aktivnost korisnika na tastaturi mobilnog telefona. Sve se to dešava dok je telefon uključen.
Kompanije koje su potvrdile da koriste ovaj softver insistriraju na tome da se aplikacija koristi jedino u svrhu prikupljanja podataka o servisu i kvalitetu.
Verizon, Research in Motion, Nokia i Google kažu da ne koriste Carrier IQ na svojim uređajima. Iz Apple-a nisu ni demantovali ni potvrdili tvrdnje hakera sa nadimkom chpwn koji je objavio da je pronašao Carrier IQ na iPhone uređajima počev od verzije iOS3.
Iz kompanije Carrier IQ na optužbe da špijuniraju korisnike odgovaraju da se njihov softver koristi isključivo u dijagnostičke svrhe. Kada je Trevor Ekhart obelodanio svoje otkriće, Carrier IQ je najpre zapretio tužbom zbog kršenja autorskih prava jer je koristio javno dostupan materijal kompanije za svoje istraživanje a kasnije i objavio kopiju tog materijala na mirror sajtovima. Potom su iz kompanije od Ekharta tražili da povuče svoje tvrdnje koje su navodno netačne i da se javno izvini. Tek nakon što je Electronic Frontier Foundation intervenisala, direktor kompanije Carrier IQ se izvinio Ekhartu.
Video snimak koji je napravio Trevor Ekhart kako bi demonstrirao na koji način funkcioniše Carrier IQ možete pogledati ovde.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade