Evropska komisija sprema tužbu protiv Googlea zbog preinstaliranih Googleovih aplikacija na Androidu
Mobilni telefoni, 21.04.2016, 00:30 AM
Margaret Vestager, poverenica Evropske antimonopolske komisije je izjavila da njen tim pomno prati Google, posebno kada je u pitanju njegov mobilni operativni sistem.
Vestager je na konferenciji u Holandiji izjavila da komisija pažljivo ispituje Googleove ugovore sa proizvođačima mobilnih uređaja i mobilnim operaterima, i da su oni posebno zabrinuti zbog zahteva internet giganta koji proizvođače mobilnih telefona uslovljava da uređaje isporučuju sa preinstaliranim Googleovim aplikacijama.
Ona je izrazila stav komisije da proizvođače i operatere treba pustiti da sami odlučuju o preinstaliranim aplikacijama. Prema mišljenju komisije, Google na ovaj način sprečava da nove aplikacije dođu do korisnika.
Bloatware - aplikacije koje su instalirane na smart telefonima a koje korisnici možda ne žele da koriste - su veliki problem, posebno kada ih korisnici ne mogu u potpunosti ukloniti sa uređaja, osim ako nije reč o profesionalcima i upućenijim korisnicima.
Korisnici Androida i sami znaju da na uređajima imaju mnogo aplikacija koje nikada nisu i neće koristiti.
Portparol Googlea je za TechCrunch izjavio: "Svako može koristiti Android sa ili bez Googleovih aplikacija. Proizvođači hardvera i operateri mogu odlučivati o tome kako koristiti Android, a korisnici imaju zadnju reč o tome koje aplikacije žele da koriste na svojim uređajima. Nastavićemo da razgovaramo sa Evropskom komisijom.”
Prošle godine je ruski pretraživač Yandex optužio Google da zabranjuje proizvođačima smart telefona da preinstaliraju Yandexove proizvode. Ruska služba za zaštitu tržišta od monopola ocenila je da Google zloupotrebljava dominantnu poziciju na tržištu, pa je kompanija morala da plati kaznu u iznosu od 15% svojih prihoda.
U slučaju da istraga Evropske komisije pokaže da je kršio pravila fer tržišne utakmice koja važe u Evropskoj uniji, Google bi se uskoro mogao suočiti sa još jednom tužbom.
Izdvojeno
Kako su državni špijunski alati za iPhone završili u rukama sajber kriminalaca
Dva nova malvera za špijunažu, DarkSword i Coruna, predstavljaju ozbiljan zaokret u napadima na iOS uređaje, jer omogućavaju infekciju bez ikakve ... Dalje
Apple Pay prevara se širi globalno: jedna poruka dovoljna da ostanete bez novca
Nova prevara cilja korisnike iPhone uređaja širom sveta - prevaranti koriste lažna upozorenja o sumnjivim aktivnostima na Apple Pay nalogu kako bi ... Dalje
Četiri nova Android malvera kradu podatke iz više od 800 aplikacija
Istraživači iz Zimperium zLabs-a otkrili su četiri nove porodice Android malvera koje se trenutno koriste u četiri različite kampanje usmerene na... Dalje
Novi Android malver Mirax pretvara zaražene uređaje u alat za sajber napade
Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom Mirax, koji se širi Evropom a koji kombinuje daljinski pri... Dalje
NoVoice malver na Google Play: zaraženo 2,3 miliona Android uređaja
Novi Android malver pod nazivom NoVoice otkriven je u Google Play prodavnici, skriven u više od 50 aplikacija koje su zajedno preuzete najmanje 2,3 m... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





