Google: Android je sada siguran kao Appleov iOS

Mobilni telefoni, 16.03.2018, 09:30 AM

Google: Android je sada siguran kao Appleov iOS

Googleov šef za bezbednost Androida Dejvid Klajdermaher izjavio je za CNET da je mobilni operativni sistem Android, baziran na Linuxu, koji kompanija razvija za širok spektar uređaja, sada siguran kao i Appleov iOS.

Google je nedavno objavio izveštaj o sigurnosti Androida za 2017. u kojem kompanija govori o tome kako je bezbednost Android napredovala u poslednjih nekoliko godina i kako se kompanija bori da pronađe nove načine da zaštiti Android korisnike od zlonamernog softvera i drugih opasnosti i neprijatnosti koje definitivno ne želite na svom mobilnom telefonu ili tabletu.

U razgovoru za CNET Dejvid Klajdermaher, koji je zadužen za sigurnosti Androida, Google Playa i Chrome OS, rekao je da tim Androida naporno radi na tome da mobilni operativni sistem bude siguran kao i konkurentski operativni sistemi, kao što je Appleov iOS.

Prema rečima Klajdermahera, Google želi da Android bude poznat po svojoj bezbednosti. Kompanija radi na ispravljanju bagova koji se s vremena na vreme pojavljuju, i urušavaju opšti utisak o Androidu kao o sigurnom operativnom sistemu.

U pomenutom izveštaju se tvrdi da je Google poboljšao sigurnost Androida u proteklih godinu dana tako što je smanjio broj potencijalno štetnih aplikacija na uređajima koji koriste operativni sistem Android i u Google Play prodavnici, smanjujući iskorišćavanje ranjivosti bržim izdavanjem sigurnosnih ispravki. 2017. godine kompanija je predstavila Google Play Protect, koji predstavlja sveobuhvatnu zaštitu za Android. Iako su osnovne funkcije Google Play Protecta godinama bile deo Androida, kompanija je dodala nekoliko funkcija koje bolje prepoznaju i rešavaju mobilne pretnje, kaže se u izveštaju.

Google očigledno čini sve što može da poboljša sigurnost Androida, ali je sa druge strane mobilni operativni sistem u ovom trenutku veoma defragmentiran, što znači da neće svi korisnici Androida biti zaštićeni Google Play Protectom i drugim budućim metodama zaštite.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google zakrpio zero-day ranjivost u Qualcomm komponenti korišćenu u ciljanim napadima

Google zakrpio zero-day ranjivost u Qualcomm komponenti korišćenu u ciljanim napadima

Google je objavio martovsko bezbednosno ažuriranje za Android, kojim je zakrpljeno ukupno 129 ranjivosti, uključujući zero-day propust CVE-2026-213... Dalje

Oblivion: novi Android malver se širi kroz lažno sistemsko ažuriranje

Oblivion: novi Android malver se širi kroz lažno sistemsko ažuriranje

Istraživači iz kompanije Certo otkrili su Android trojanca pod nazivom Oblivion, koji se javno prodaje sajber kriminalcima za mesečnu pretplatu od ... Dalje

ZeroDayRAT: novi malver za špijuniranje i krađu kriptovaluta na Android i iOS uređajima

ZeroDayRAT: novi malver za špijuniranje i krađu kriptovaluta na Android i iOS uređajima

Nova mobilna špijunska platforma pod nazivom ZeroDayRAT promoviše se na Telegram kanalima kao pretplatnička Malware-as-a-Service (MaaS) usluga koja... Dalje

PromptSpy: novi Android malver koristi Gemini AI

PromptSpy: novi Android malver koristi Gemini AI

Istraživači iz kompanije ESET identifikovali su novi Android malver pod nazivom PromptSpy, unapređenu verziju ranije otkrivenog VNCSpy malvera, koj... Dalje

ZeroDayRAT: novi mobilni špijunski malver cilja Android i iOS

ZeroDayRAT: novi mobilni špijunski malver cilja Android i iOS

Nova mobilna špijunska operacija pod nazivom ZeroDayRAT je pretnja koja cilja i Android i iOS uređaje, omogućavajući napadačima trajni pristup ko... Dalje