Google Play Protect ponovo nije prošao antivirusne testove

Mobilni telefoni, 30.07.2021, 10:30 AM

Google Play Protect ponovo nije prošao antivirusne testove

Google Play Protect, sistem za odbranu od malvera ugrađen u Android, nije prošao testove laboratorije za testiranje antivirusnih programa AV-TEST jer je otkrio tek nešto više od dve trećine od više od 20.000 zlonamernih aplikacija protiv kojih je testiran.

Googleova zaštita od mobilnih pretnji za Android, koja automatski skenira više od 100 milijardi aplikacija svakog dana, predstavljena je na Google I/O u maju 2017. godine, a na Android uređajima je od jula 2017. godine.

Google Play Protect sada štiti 2,5 milijarde aktivnih Android uređaja.

Prema rezultatima AV-TEST-a, Googleovo rešenje za zaštitu od mobilnih pretnji zauzelo je poslednje mesto među 15 Android aplikacija testiranih u rasponu od šest meseci, u periodu od januara do juna 2021. godine.

Iako se uvek pokretala i skenirala svaku aplikaciju instaliranu i pokrenutu na uređaju, „test je otkrio da ova usluga ne pruža posebno dobru sigurnost: svaka druga bezbednosna aplikacija nudi bolju zaštitu od Google Play Protecta“.

Tokom ovog petomesečnog testa, Google Play Protect je otkrio malo više od dve trećine od skoro 20.000 zaraženih aplikacija koje je laboratorija za testiranje koristila u tri runde testova.

U svakom od ovih krugova testiranja bezbednosne aplikacije su testirane sa preko 3.000 novootkrivenih uzoraka malvera (starih do 24 sata) i referentnim skupom od više od 3.000 drugih uzoraka malvera starih do mesec dana.

„Ukupno 5 aplikacija je uvek otkrivalo sve napadače na testu u realnom vremenu i na testu sa referentnim setom“, objavio je AV-TEST. „Završivši na poslednjem mestu, Google Play Protect je otkrio samo 68,8% na testu u realnom vremenu i 76,6% na testu sa referentnim setom.“

Od svih testiranih mobilnih sigurnosnih aplikacija, Bitdefender, G DATA, McAfee, NortonLifeLock i Trend Micro bile su one koje su postigle savršenu stopu detekcije.

Google Play Protect je takođe 70 aplikacija greškom detektovao kao potencijalno zlonamerne od skoro 10.000 bezopasnih aplikacija koje je AV-TEST instalirao iz Play prodavnice i nezavisnih prodavnica Android aplikacija.

S obzirom na to da rešenje za zaštitu od malvera ugrađeno u Android nije uspelo da otkrije više od trećine od 20.000 uzoraka malvera tokom testiranja, AV-TEST savetuje korisnike da koriste drugu aplikaciju koja ih može zaštititi od malvera koji promaknu odbrani Play Protecta.

Prošle godine Google Play Protect takođe je dobio nula od šest bodova na testovima zaštite Androida, ali je ovaj put otkrio samo 37% od 3.300 novootkrivenih malvera (starih do 24 sata) i 33,1% onih iz referentnog skupa od 3.300 uzoraka malvera koji su u cirkulaciji do 4 nedelje.

Pre godinu dana, Google je sa ESET-om, Lookoutom i Zimperiumom formirao Alijansu za odbranu aplikacija sa ciljem da se poboljša otkrivanje zlonamernog softvera za Android i blokiraju zlonamerne aplikacije pre objavljivanja u Play prodavnici.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Apple: prošle godine u App Store-u blokirano 2,2 milijarde dolara transakcija povezanih sa prevarama

Apple: prošle godine u App Store-u blokirano 2,2 milijarde dolara transakcija povezanih sa prevarama

Apple je saopštio da je tokom 2025. godine sprečio više od 2,2 milijarde dolara potencijalno sumnjivih transakcija u App Store-u, dok je ukupan izn... Dalje

Kampanja Trapdoor: više od 450 Android aplikacija korišćeno za prevare sa oglasima

Kampanja Trapdoor: više od 450 Android aplikacija korišćeno za prevare sa oglasima

Istraživači kompanije HUMAN otkrili su novu kampanju prevara sa oglasima pod nazivom Trapdoor, koja je ciljala korisnike Android uređaja koristeći... Dalje

Android 17 dobija funkciju za proveru autentičnosti Android sistema

Android 17 dobija funkciju za proveru autentičnosti Android sistema

Google priprema novu bezbednosnu funkciju za Android 17 koja će korisnicima omogućiti proveru da li njihov uređaj koristi zvaničnu, neizmenjenu ve... Dalje

Google uvodi Android Intrusion Logging za otkrivanje špijunskog softvera za korisnike sa visokim rizikom

Google uvodi Android Intrusion Logging za otkrivanje špijunskog softvera za korisnike sa visokim rizikom

Google je počeo sa uvođenjem nove Android funkcije pod nazivom Intrusion Logging (Evidentiranje upada), namenjene otkrivanju napada spyware-a i fore... Dalje

Android 17 donosi zaštitu od lažnih poziva banaka i krađe telefona

Android 17 donosi zaštitu od lažnih poziva banaka i krađe telefona

Google će sledećeg meseca predstaviti Android 17, koji donosi niz novih bezbednosnih funkcija i funkcija privatnosti fokusiranih na zaštitu od bank... Dalje