Google razjasnio nedoumice u vezi sa Huaweijem i upozorio korisnike da vode računa o ovome
Mobilni telefoni, 24.02.2020, 01:30 AM

Prošle godine, vlada Sjedinjenih Država zabranila je američkim kompanijama da posluju sa kineskom kompanijom Huawei. „Googleu je zabranjeno da sarađuje sa Huaweijem na novim modelima uređaja ili da obezbeđuje Googleove aplikacije, uključujući Gmail, Mape, YouTube, Play Store i druge za predinstalaciju ili preuzimanje na ovim uređajima“, napisao je Tristan Ostrovski, pravni direktor za Android i Google Play u postu objavljenom na sajtu podrške kompanije.
Prema njegovim rečima, još uvek postoji velika konfuzija oko toga šta se dešava i koji proizvodi podležu zabrani.
“Dobijamo brojna pitanja o novim Huawei uređajima (npr., novi modeli koji su predstavljeni sada ili raniji modeli koji su se pojavili na tržištu posle 16. maja 2019. godine, ali koji sada postaju dostupni u novim regionima sveta) o tome da li se mogu koristiti Googleove aplikacije i usluge na ovim uređajima. Želeli smo da pružimo jasne smernice onima koji postavljaju ova važna pitanja”, rekao je Ostrovski.
Kompanija se ni u ovom slučaju nije izjašnjavala o tome da li Huawei zaista predstavlja pretnju američkoj nacionalnoj sigurnosti, na čemu obaveštajne agencije i zakonodavci insistiraju.
„Naš fokus je zaštita bezbednosti Googleovih korisnika na milionima postojećih Huawei uređaja širom sveta“, napisao je Ostrovski. „Nastavili smo da sarađujemo sa Huaweijem, u skladu sa vladinim propisima, na pružanju bezbednosnih ispravki i ispravki Googleovih aplikacija i usluga na postojećim uređajima, i nastavićemo da radimo to sve dok je dozvoljeno.“
Proizvodi Huaweija koji su objavljeni 16. maja 2019. (kada je uvedena zabrana) ili pre toga, možda će i dalje dobijati ta ažuriranja - za sada. Ali sve što se kasnije desilo smatra se „nesertifikovanim“, jer Google nije uspeo da te uređaje stavi kroz „rigorozne“ sigurnosne provere niti ih testira Google Play Protect softverom, koji može otkriti kada je hardver ugrožen.
Google upozorava kupce novijih Huawei proizvoda: nemojte pokušavati da na te neproverene uređaje dodajete Gmail, YouTube, Play Store ili drugi Google softver zato što kompanija ne može garantovati da su aplikacije prave ili da ne sadrže malver.
Ručno instalirana Googleova aplikacija neće raditi pouzdano, upozoravaju iz Googlea, "jer ne dozvoljavamo da se ovi servisi pokreću na nesertifikovanim uređajima gde bezbednost može biti ugrožena." Ovakvo instaliranje aplikacija (sideload) takođe nosi visoki rizik od instaliranja aplikacije koja je izmenjena ili izmenjena na načine koji mogu ugroziti bezbednost korisnika.
Ostrovski završava članak uputstvom za korisnike kako da vide da li je Android uređaj koji koriste sertifikovan. „Da biste proverili da li je vaš uređaj sertifikovan, otvorite aplikaciju Google Play prodavnica na Android telefonu, tapnite na „Menu“ i potražite „Podešavanja“. Videćete da li je vaš uređaj sertifikovan pod „Sertifikat Play zaštite“.

Izdvojeno
Apple na iOS 17 krišom promenio podešavanja privatnosti

Mnogim korisnicima iPhonea koji su nadogradili svoje telefone na iOS 17 neće se dopasti kada čuju da su time možda zapravo smanjili svoju bezbednos... Dalje
Android bankarski trojanac Xenomorph se krije iza lažnih zahteva za ažuriranje Google Chromea
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric primetili su novu kampanju u kojoj se distribuira malver Xenomorph koji cilja korisnike Android ur... Dalje
Lažne YouTube aplikacije kriju malver Capra RAT koji špijunira korisnike zaraženih uređaja

Istraživači iz SentinelLabsa primetili su tri Android aplikacije koje imitiraju Googleovu YouTube aplikaciju. Analiza aplikacija je otkrila da je u ... Dalje
Skype za mobilne uređaje otkriva IP adresu korisnika, ali se Microsoftu ne žuri da reši ovaj problem

Slanjem linka, hakeri mogu doći do IP adrese korisnika aplikacije Skype i tako otkriti gde se korisnik nalazi. Korisnik aplikacije ne mora da klikne ... Dalje
Na Google Play i Samsung Galaxy Store pronađene trojanizovane verzije popularnih aplikacija Signal i Telegram

U Google Play prodavnici i Samsung Galaxy Store pronađene su trojanizovane aplikacije Signal i Telegram u kojima je sakriven špijunski softver (spyw... Dalje
Pratite nas
Nagrade