Google saopštio da je prošle godine uklonjeno 700000 aplikacija iz Play prodavnice

Mobilni telefoni, 01.02.2018, 13:00 PM

Google saopštio da je prošle godine uklonjeno 700000 aplikacija iz Play prodavnice

Google je prošle godine uklonio više od 700000 Android aplikacija iz Google Play prodavnice, pokazuju statistički podaci koje je objavio Endru En, menadžer proizvoda Google Play prodavnice. Ovaj broj uklonjenih aplikacija je za 70% veći u odnosu na 2016. godinu.

En kaže da su filteri kompanije otkrili bar 99% zlonamernih aplikacija i blokirali ih pre nego što su korisnici mogli da ih preuzmu.

"To je bilo moguće zahvaljujući značajnim poboljšanjima naših mogućnosti da prepoznamo zloupotrebu - kao što je lažno predstavljanje, neadekvatan sadržaj ili malver - kroz nove modele i tehnike mašinskog učenja", rekao je Googleov inženjer.

Prošle godine Google je zabranio 100000 programera, a iz kompanije kažu da su identifikovane tri različite vrste aplikacija koje pokušavaju da uđu u Play prodavnicu iako krše Googleova pravila.

Pre svega, to su kopije koje se predstavljaju kao poznate aplikacije da bi prevarile korisnike da ih preuzmu. Samo prošle godine blokirano je 250000 takvih aplikacija.

U Googleu kažu da su veliki problem i aplikacije koje prikazuju neprikladan sadržaj jer promovišu sadržaj poput pornografije, ekstremnog nasilja, mržnje i ilegalnih aktivnosti. Desetine hiljada aplikacija koje spadaju u ovu kategoriju su povučene zahvaljujući sistemima za otkrivanje Google Play prodavnice.

I na kraju, ali ne i najmanje važno, Google kaže da je prošle godine broj potencijalno štetnih aplikacija (PHA) smanjen za 50%. Ove aplikacije mogu početi da se ponašaju zlonamerno, i biti umešane u SMS prevare, mogu se ponašati kao trojanci ili mogu da kradu informacije o korisniku. Iako ih je manje, PHA predstavljaju pretnju za Android korisnike, kažu iz Googlea ističući da oni ulažu velike napore da ovakve aplikacije drže dalje od Play prodavnice.

Google je obećao da će ove godine fokus biti na bezbednost, ističući da je cilj kompanije da Google Play postane "najpouzdanija i najsigurnija prodavnica aplikacija u svetu".


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi Android malver DroidLock zaključava telefone i snima žrtve prednjom kamerom

Novi Android malver DroidLock zaključava telefone i snima žrtve prednjom kamerom

Istraživači Zimperium zLabs-a otkrili su novi Android malver nazvan DroidLock, koji se ponaša poput ransomware-a, omogućavajući napadačima da po... Dalje

Android 17 donosi dugo očekivanu funkciju zaključavanja aplikacija

Android 17 donosi dugo očekivanu funkciju zaključavanja aplikacija

Google bi sa Androidom 17 konačno mogao da uvede funkciju zaključavanja aplikacija, nešto što korisnici traže godinama. U poslednjoj Android Cana... Dalje

Nova verzija malvera ClayRat snima ekran, rekonstruiše PIN i zaobilazi Google Play Protect

Nova verzija malvera ClayRat snima ekran, rekonstruiše PIN i zaobilazi Google Play Protect

Istraživači kompanije Zimperium otkrili su novu verziju špijunskog softvera ClayRat za Android, sa znatno proširenim funkcijama nadzora, krađe po... Dalje

Google uvodi novu zaštitu tokom poziva: Android upozorava na moguće prevare u realnom vremenu

Google uvodi novu zaštitu tokom poziva: Android upozorava na moguće prevare u realnom vremenu

Nekada je bilo lako prepoznati prevaru - loš engleski, čudne poruke, očigledno lažni pošiljaoci. Ali u poslednjih nekoliko godina prevaranti su p... Dalje

Google objavio zakrpe za ranjivosti koje se već koriste u napadima

Google objavio zakrpe za ranjivosti koje se već koriste u napadima

Google je u svom najnovijem Android bezbednosnom biltenu otkrio 107 ranjivosti „nultog dana“ koje pogađaju Android i sve uređaje baziran... Dalje