Googleova zaštita Play Protect prošle godine sprečila instalaciju 1,9 milijardi zlonamernih aplikacija

Mobilni telefoni, 13.02.2020, 02:00 AM

Googleova zaštita Play Protect prošle godine sprečila instalaciju 1,9 milijardi zlonamernih aplikacija

Googleova zaštita mobilnih uređaja Play Protect blokirala je prošle godine instalaciju više od 1,9 milijardi zlonamernih aplikacija preuzetih iz izvora van Play prodavnice.

Tokom 2017. i 2018. godine, Google Play Protect takođe je sprečio instaliranje još 3,2 milijarde potencijalno štetnih aplikacija (PHA) - termin koji Google koristi za zlonamerne aplikacije - iz izvora izvan Play prodavnice.

Statistika seže do početka 2017. godine, jer je tada predstavljen Google Play Protect, na godišnjoj konferenciji za programere Google I/O 2017 17. maja 2017., posle čega je u julu iste godine Google počeo sa potpunom primenom ugrađene zaštite od malvera na svim Android uređajima.

Danas je Google Play Protect na preko 2,5 milijardi aktivnih Android uređaja.

"Podržan Googleovim mašinskim učenjem, Play Protect se neprestano prilagođava i poboljšava. Svakog dana automatski skenira sve aplikacije na Android telefonima i radi na tome da spreči da štetne aplikacije ikada dođu do njih, što ga čini najrasprostranjenijom uslugom za zaštitu od mobilnih pretnji na svetu", kaže Google o Play Protectu.

Google Play Protect svakodnevno skenira preko 100 milijardi aplikacija, što je 50 milijardi više u odnosu na 2018. godinu. On korisnicima pruža informacije o potencijalnim sigurnosnim problemima i pruža detalje o onome što je potrebno da urade da bi se njihovi uređaji zaštitili.

2019. godine Google je udružio snage sa ESET-om, Lookoutom i Zimperiumom u Alijansi za odbranu aplikacija kako bi poboljšao otkrivanje zlonamernih Android aplikacija, i njihovo blokiranje pre objavljivanja u Play prodavnici.

Alijansa za odbranu aplikacija je bila preko potrebna s obzirom na to da su malveri uspevali da se infiltriraju u Googleov ekosistem sve više i više bez obzira na napore kompanije da zaustavi ovaj trend.

Google je prošle godine poboljšao i proces odobravanja programera, kao i sisteme detekcije bazirane na mašinskom učenju koje koristi Google Play Protect za ispitivanje koda Android aplikacija, metapodataka i signala angažovanosti korisnika u cilju otkrivanja sumnjivog ponašanja i sadržaja.

Svi ovi napori učinili su da Play prodavnica postane mnogo čistije tržište za distribuciju aplikacija, jer je Googleov tim uspeo da zaustavi više od 790000 prijava koje krše pravila prodavnice pre objavljivanja aplikacija.

Google je takođe posvećen ulaganju u bolju zaštitu bezbednosti Android uređaja jačanjem smernica za aplikacije namenjenih zaštiti privatnosti korisnika, blokiranjem višestukih prestupnika i bržim otkrivanjem onih koji prvi put krše pravila prodavnice, kao i identifikacijom i uklanjanjem Android aplikacija koje sadrže štetni sadržaj i pokazuju zlonamerno ponašanje.

“Takav napredan ekosistem može se postići i održati samo onda kada su poverenje i bezbednost jedan od njegovih glavnih temelja”, kažu iz Googlea ističući da su poslednjih godina radili na izgradnji poverenja, kao i na tome da uvere korisnike da je bezbednost njihov glavni prioritet.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Izveštaj kompanije Kaspersky predstavljen na Svetskom kongresu mobilnih tehnologija u Barseloni, otkrio je eskalaciju rizika sa kojima se korisnici m... Dalje