Hiljade Android aplikacija prate decu bez dozvole roditelja
Mobilni telefoni, 17.04.2018, 01:30 AM

Google Play prodavnica je puna aplikacija i igara koje prate decu bez izričite dozvole roditelja, a Google izgleda ne preduzima ništa da bi to spečio.
Skandal u koji su umešani Facebook i britanska firma Cambridge Analytica naterao je mnoge na razmišljanje da li i druge društvene mreže možda rade isto.
Međutim, rezultati jedne nove studije ukazuju da bi možda trebalo da obratimo pažnju i na mobilne aplikacije, bar na one koje su namenjene Androidu.
Jedno je pratiti odrasle ljude na Facebooku ili na druge načine, ali praćenje dece je ipak potpuno neprihvatljivo. A kompanije koje to rade imaju vrlo dobar razlog za to, a obično je taj razlog novac.
Studija pod nazivom "Da li će neko razmišljati o deci? Ispitivanje nivoa usklađenosti sa COPPA" objavljena je u časopisu Proceedings on Privacy Enhancing Technologies. Istraživači kažu da veliki broj Android aplikacija krši zakone u Sjedinjenim Državama prateći maloletnike i prikupljajući podatke bez izričite dozvole roditelja. COPPA je američki Zakon o zaštiti privatnosti dece na mreži, a trebalo bi da zaštiti decu mlađu od 13 godina, a odnosi se na prikupljanje ličnih podataka bez saglasnosti roditelja.
Ono što je loše je da postoji bukvalno hiljade takvih aplikacija, od kojih se većina može preuzeti i sada. Studija je obuhvatila 5855 popularnih Android aplikacija objavljenih između novembra 2016. i marta 2018.
Studija je otkrila neke zabrinjavajuće činjenice. Oko 5% aplikacija je prikupljalo informacije o lokaciji korisnika i kontakt podatke (broj telefona ili email adresa), bez saglasnosti roditelja.
Još 1100 aplikacija, koje čine oko 19% ukupnog broja, delile su osetljive informacije sa trećim stranama, čak i ako uslovi servisa zabranjuju takvu razmenu. Ova vrsta podataka se koristi za oglašavanje koje je bazirano na ponašanju korisnika ili za ciljano oglašavanje. Da li ste se ikad pitali zašto vaše dete dobija reklame za igračku koju je želelo?
49% aplikacija u studiji (2281) je kršilo uslove Googleovog servisa, koji zabranjuje deljenje tzv. perzistetnih identifikatora. To nisu lični podaci korisnika, već se koriste zajedno sa drugim podacima i tokom dužeg vremenskog perioda mogu biti korisni za određivanje profila korisnika.
Studija je pokrila samo 5800 aplikacija u periodu od oko dve godine a istraživači su se bavili uglavnom najpopularnijim aplikacijama. Ipak, verovatno ima još hiljade drugih aplikacija, koje možda nisu toliko popularne, a koje rade isto to.

Izdvojeno
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Novi Android malver Crocodilus se širi u sve više zemalja

Sve je više sajber napada u kojima se koristi novi Android bankarski trojanac pod nazivom Crocodilus, a mete napada su pre svega korisnici u Evropi i... Dalje
Pratite nas
Nagrade