Igrači Minecrafta najčešće mete sajber-kriminalaca
Mobilni telefoni, 07.11.2023, 10:30 AM

Trojanac SpyNote, kamufliran kao mod za igru Roblox, koristi se za napade na korisnike Androida, upozoravaju istraživači kompanije Kaspersky.
Ovaj mobilni malver može da evidentira pritiske tastera, snima ekran, strimuje video sa kamere telefona i lažno predstavlja Google i Facebook aplikacije kako bi prevario korisnike da otkriju svoje lozinke.
Ovi nalazi su deo najnovijeg izveštaja kompanije Kaspersky koja je sprovela istraživanje koje je trajalo od jula 2022. do jula 2023. U ovom izveštaju, Kaspersky otkriva ranjivosti koje sajber-kriminalci iskorišćavaju kada je reč o video igrama i korisnicima.
Njihove taktike obuhvataju niz napada, uključujući ranjivosti na vebu, DDoS napade, rudarenje kriptovaluta i trojanske ili fišing kampanje.
Tokom navedenog perioda, proizvodi kompanije Kaspersky otkrili su 4.076.530 pokušaja preuzimanja 30.684 jedinstvenih fajlova maskiranih u popularne igre, modifikacije, varalice i drugi softver koji je u vezi video igara. Ovi pokušaji su uticali na 192.456 korisnika širom sveta.
Najčešće su otkrivani preuzimači - downloaderi (89,70%). Iako nisu sami po sebi opasni, oni mogu da preuzimaju druge programe, uključujući i zlonamerne, na uređaje korisnika. Adware (5,25%) i trojanci (2,39%) takođe su bili značajne pretnje za igrače.
Minecraft je bio najciljanija igra, uzrokujući 70,29% svih upozorenja Kaspersky softvera na uređajima 130.619 igrača. Roblox je na drugom mestu, sa 20,37% svih upozorenja na uređajima 30.367 korisnika.
Pored toga, Kaspersky je dokumentovao 436.786 pokušaja infekcije mobilnih uređaja. Još jednom, igrači Minecrafta su bili primarna meta, jer je na njih izvršeno 90,37% napada.
„U dinamičnoj industriji igara, u kojoj se nalazi mnoštvo ličnih i finansijskih podataka, sajber-kriminalci koriste primamljive prilike. Oni iskorišćavaju naloge za igre tako što kradu imovinu u igrici, virtuelnu valutu i prodaju kompromitovane naloge igrača, često sa stvarnom vrednošću“, rekao je Vasilij Kolesnikov, stručnjak za sajber bezbednost u kompaniji Kaspersky.
„Sa porastom zarade i broja gejmera, industrija igara i dalje je unosna meta za sajber-kriminalce, sa dugo očekivanim i popularnim naslovima koji se koriste kao mamac u zlonamernim kampanjama. S obzirom da je skoro četvrtina igrača maloletna, oni mogu biti lak plen za napadače.“
Kaspersky je preporučio korisnicima da preuzimaju igre samo iz zvaničnih prodavnica, kao što su Steam, Apple App Store, Google Play ili Amazon Appstore, da izbegavaju preuzimanje piratskog softvera, da budu oprezni prema nepoznatim igračima, i da koriste pouzdana bezbednosna rešenja da bi se zaštitili od ovakvih sajber pretnji.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade