Kada je reč o privatnosti, Facebook i Instagram su najgore aplikacije
Mobilni telefoni, 18.01.2024, 09:00 AM
Istraživanje koje je sproveo Surfshark otkrilo je da su Facebook i Instagram najgore aplikacije kada je reč o privatnosti korisnika, dok X prikuplja najmanje podataka.
Od 100 popularnih aplikacija analiziranih za potrebe studije koju je sprovela kompanija Surfshark, aplikacije Facebook i Instagram, obe u vlasništvu Mete, su „najviše gladne podataka“.
Aplikacije su rangirane na osnovu 32 vrste podataka koje prikupljaju koje su definisane u Appleovoj politici privatnosti, uključujući istoriju pretraživanja, informacije o plaćanju i preciznu lokaciju.
„Analizirajući 100 popularnih aplikacija na App Storeu, otkrili smo zabrinjavajući trend: skoro 20% prikupljenih podataka se koristi za praćenje“, rekla je Agneška Šablovskaja, istraživač u Surfsharku. „Takvi podaci mogu se deliti sa nezavisnim oglašivačima ili brokerima podataka, koji ih koriste za isporuku personalizovanih oglasa, ili pomažu kompanijama u istraživanju tržišta“, rekla je Šablovskaja.
Istraživači su otkrili da su Facebook i Instagram „najgore aplikacije za privatnost“ koje prikupljaju informacije o svojim korisnicima širom sveta.
Od 32 vrste podataka, Facebook i Instagram su sedam koristili za praćenje, uključujući ime, fizičku adresu i broj telefona. Ostali podaci su povezani sa identitetom korisnika, ali nisu korišćeni za praćenje, rekli su istraživači.
X (Twitter) prikuplja manje podataka o svojim korisnicima, ali kada je reč o deljenju podataka stvari su malo drugačije. Od 22 vrste podataka koje je prikupio i koristio za identifikaciju korisnika, skoro polovina je korišćena za njihovo praćenje.
Istraživanje je obuhvatilo 10 društvenih mreža i aplikacija za slanje poruka, za koje je utvrđeno da prikupljaju više podataka o svojim korisnicima od proseka.
Za razliku od Facebooka i Instagrama, aplikacija koja je takođe u vlasništvu Mete, WhatsApp, nije koristila prikupljene podatke za praćenje korisnika na drugim platformama, i to je jedna od samo tri u kategoriji koja to nije činila, pored Telegrama i Signala.
Utvrđeno je da je Signal najbolja aplikacija u svojoj kategoriji i druga najbolja u celini, jer prikuplja samo jednu vrstu podataka (broj telefona), koja nije povezana sa korisničkim identitetom i ne koristi se za praćenje.
Izdvojeno
Novi Android malver otkriven u lažnoj aplikaciji ''Telegram Premium''
Istraživači kompanije Cyfirma otkrili su FireScam, Android malver prerušen u premijum verziju popularne aplikacije Telegram, „Telegram Premiu... Dalje
Opasni malver otkriven u bezazlenoj aplikaciji za izračunavanje indeksa telesne mase
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije McAfee otkrili su da aplikacija BMI CalculationVsn, koja se mogla preuzeti sa Amazon Appstore, u pozadin... Dalje
Google najavio nova upozorenja na Androidu za nepoznate uređaje za praćenje
Google će ažurirati upozorenja za nepoznate uređaje za praćenje koja bi vlasnicima Android uređaja trebalo da olakšaju njihovo otkrivanje, najav... Dalje
Ove lažne ponude za posao kriju bankarskog trojanca za Android
Tim istraživača Zlabsa iz kompanije Zimperium otkrio je sofisticiranu mobilnu phishing kampanju (Mishing) koja distribuira novu varijantu bankarskog... Dalje
Špijunski malver za Android imitira popularnu aplikaciju sa Google Play
Istraživači Citizen Lab-a otkrili su novi malver za Android analizirajući softver koji je ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) instalirala na ... Dalje
Pratite nas
Nagrade