Kada je reč o privatnosti, Facebook i Instagram su najgore aplikacije
Mobilni telefoni, 18.01.2024, 09:00 AM

Istraživanje koje je sproveo Surfshark otkrilo je da su Facebook i Instagram najgore aplikacije kada je reč o privatnosti korisnika, dok X prikuplja najmanje podataka.
Od 100 popularnih aplikacija analiziranih za potrebe studije koju je sprovela kompanija Surfshark, aplikacije Facebook i Instagram, obe u vlasništvu Mete, su „najviše gladne podataka“.
Aplikacije su rangirane na osnovu 32 vrste podataka koje prikupljaju koje su definisane u Appleovoj politici privatnosti, uključujući istoriju pretraživanja, informacije o plaćanju i preciznu lokaciju.
„Analizirajući 100 popularnih aplikacija na App Storeu, otkrili smo zabrinjavajući trend: skoro 20% prikupljenih podataka se koristi za praćenje“, rekla je Agneška Šablovskaja, istraživač u Surfsharku. „Takvi podaci mogu se deliti sa nezavisnim oglašivačima ili brokerima podataka, koji ih koriste za isporuku personalizovanih oglasa, ili pomažu kompanijama u istraživanju tržišta“, rekla je Šablovskaja.
Istraživači su otkrili da su Facebook i Instagram „najgore aplikacije za privatnost“ koje prikupljaju informacije o svojim korisnicima širom sveta.
Od 32 vrste podataka, Facebook i Instagram su sedam koristili za praćenje, uključujući ime, fizičku adresu i broj telefona. Ostali podaci su povezani sa identitetom korisnika, ali nisu korišćeni za praćenje, rekli su istraživači.
X (Twitter) prikuplja manje podataka o svojim korisnicima, ali kada je reč o deljenju podataka stvari su malo drugačije. Od 22 vrste podataka koje je prikupio i koristio za identifikaciju korisnika, skoro polovina je korišćena za njihovo praćenje.
Istraživanje je obuhvatilo 10 društvenih mreža i aplikacija za slanje poruka, za koje je utvrđeno da prikupljaju više podataka o svojim korisnicima od proseka.
Za razliku od Facebooka i Instagrama, aplikacija koja je takođe u vlasništvu Mete, WhatsApp, nije koristila prikupljene podatke za praćenje korisnika na drugim platformama, i to je jedna od samo tri u kategoriji koja to nije činila, pored Telegrama i Signala.
Utvrđeno je da je Signal najbolja aplikacija u svojoj kategoriji i druga najbolja u celini, jer prikuplja samo jednu vrstu podataka (broj telefona), koja nije povezana sa korisničkim identitetom i ne koristi se za praćenje.

Izdvojeno
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Novi Android malver može da isprazni vaš račun u banci

Istraživači bezbednosti iz kompanije Cleafy upozoravaju na novi Android malver koji koristi NFC tehnologiju za krađu platne kartice dok žrtva razg... Dalje
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Pratite nas
Nagrade