Kako da se otarasite malvera xHelper koji se instalira ponovo posle fabričkog resetovanja i čišćenja Androida antivirusom
Mobilni telefoni, 08.04.2020, 11:00 AM

Sećate li se malvera xHelper? U pitanju je malver za Android koji se instalira na zaraženim uređajima čak i pošto ga korisnici uklone ili fabrički resetuju svoje uređaje zbog čega se činilo da ga je skoro nemoguće ukloniti.
xHelper je prošle godine zarazio više od 45 000 uređaja i od tada istraživači pokušavaju da otkriju kako malver uspeva da preživi fabričko resetovanje i kako je zarazio toliko uređaja.
Sada, mesecima pošto je xHelper otkriven, Igor Golovin, analitičar malvera u kompaniji Kaspersky, konačno je rešio misteriju otkrivanjem tehničkih detalja o mehanizmu koji koristi ovaj malver da bi se zadržao na uređaju, ali je otkrio i kako je moguće u potpunosti ukloniti xHelper sa zaraženog uređaja.
xHelper se širi maskiran u popularnu aplikaciju za čišćenje i optimizaciju za pametne telefone, koju su najviše instalirali korisnici u Rusiji (80,56%), Indiji (3,43%) i Alžiru (2,43%).
“Nakon instalacije “čistač” jednostavno nestaje i nigde se ne vidi, ni na glavnom ekranu ni u programskom meniju. Može se videti samo uvidom u spisak instaliranih aplikacija u sistemskim podešavanjima”, kaže Golovin.
Kada je korisnik instalira, aplikacija se registruje kao usluga, a zatim ekstrahuje šifrovani payload koji sakuplja i šalje podatke o inficiranom uređaju na server kojim upravlja napadač.
Zlonamerna aplikacija zatim pokreće još jedan payload koji pokreće niz exploita za rootovanje Androida i pokušava da dobije administrativni pristup operativnom sistemu uređaja.
“Malver može dobiti root pristup uglavnom na uređajima koji imaju Android verzije 6 i 7 kineskih proizvođača (uključujući ODM-ove)”, rekao je Golovin.
Malver zatim čeka komande napadača.
“Malver instalira backdoor sa mogućnošću izvršavanja komandi kao superuser. On omogućava napadačima potpuni pristup svim podacima aplikacija a mogu ga koristiti i drugi malveri, na primer, CookieThief.”
Ako napad uspe, maliciozna aplikacija zloupotrebljava root privilegiju da tiho instalira xHelper direktnim kopiranjem paketa malicioznih fajlova u sistemskoj particiji (/system/bin folder).
“Povrh toga, trojanac preuzima i instalira još nekoliko zlonamernih programa i briše aplikacije za kontrolu pristupa rootu, kao što je Superuser”, rekao je Golovin.
Korisnicima čiji su uređaji zaraženi se savetuje da instaliraju kopiju firmwarea preuzetu sa zvaničnog web sajta proizvođača ili instaliranjem drugog, ali kompatibilnog Android ROM.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade