Kako je moguće hakovati iPhone samo slanjem jednog emaila
Mobilni telefoni, 23.04.2020, 10:00 AM

Podrazumevana iOS Mail aplikacija predinstalirana na milionima iPhone i iPad uređaja ima dva kritična sigurnosna baga koje napadači koriste bar u poslednje dve godine za špijuniranje korisnika ranjivih uređaja.
Ovi bagovi mogu omogućiti hakerima da potajno preuzmu potpunu kontrolu nad Appleovim uređajima samo slanjem emaila žrtvi, pod uslovom da je žrtva prijavljena na svoj email nalog u ranjivoj aplikaciji.
Prema rečima istraživača ZecOpsa, reč je o RCE (Remote code execution) bagovima koji se nalaze u MIME biblioteci podrazumevane Appleove aplikacije za e-poštu.
Iako se oba baga pokreću tokom obrade sadržaja emaila, drugi je opasniji jer se može iskoristiti bez ikakve interakcije žrtve kojoj je poslat email.
Prema rečima istraživača, oba baga su bila prisutna u različitim modelima iPhonea i iPada tokom poslednjih 8 godina od objavljanja iOS 6 i, nažalost, utiču i na aktuelni iOS 13.4.1, a još uvek nema ažuriranja.
Ono što još više zabrinjava je da je više grupa napadača već koristilo ove bagove tokom najmanje dve godine za napade na pojedince iz različitih industrija i organizacija iz Saudijske Arabije i Izraela i za napade na novinare u Evropi.
“Uz vrlo ograničene podatke, uspeli smo da vidimo da je najmanje šest organizacija bilo pogođeno ovom ranjivosti - a ceo obim zloupotrebe ove ranjivosti je ogroman", rekli su istraživači.
Istraživači nisu želeli da se izjasne o tome ko stoji iza ovih napada, ali kažu da bar jedna grupa prodaje exploite za ove ranjivosti.
Kako kažu istraživači, Appleovim korisnicima bi bilo teško da primete da su napadnuti jer se ispostavilo da napadači brišu zlonamerni email odmah nakon što dobiju daljinski pristup uređaju žrtava.
“Osim privremenog usporavanja aplikacije, korisnici ne bi trebalo da primete neko drugo neobično ponašanje.”
Ako napad bude uspešan, on omogućava krađu, modifikovanje i brisanje emailova.
Međutim, da bi daljinski preuzeli potpunu kontrolu nad uređajem, napadači moraju povezati ovu ranjivost sa posebnom ranjivošću kernela. U tom slučaju, napadačima je otvoren put ka špijuniranju žrtve.
Istraživači su primetili ovakve napade i otkrili sa njima povezane bagove pre gotovo dva meseca i prijavili to Appleovom bezbednosnom timu.
U ovom trenutku, samo beta 13.4.5 verzija iOS-a, objavljena prošle nedelje, sadrži zakrpe za obe ranjivosti.
Za milione korisnika iPhonea i iPada, uskoro će biti dostupna zakrpa sa sledećim ažuriranjem iOS-a.
U međuvremenu, Appleovim korisnicima se savetuje da ne koriste ranjivu aplikaciju već da se privremeno prebace na Outlook ili Gmail aplikacije.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade