Kaspersky Lab i Interpol upozoravaju: Napadi na korisnike Androida su u porastu
Mobilni telefoni, 07.10.2014, 09:15 AM

U periodu od avgusta prošle godine do jula ove godine, više od milion korisnika Android uređaja susrelo se sa nekim zlonamernim programom, pokazuju podaci koje je tokom tog perioda prikupila kompanija Kaspersky Lab. Tokom istraživanja, proizvodi kompanije Kaspersky Lab zabeležili su 3408112 detekcija malvera na uređajima 1023202 korisnika.
Istraživanje kompanije koje je trajalo godinu dana, a u kom je učestvovao i Interpol, otkrilo je i da su pretnje sa kojima se najčešće susreću korisnici Androida SMS trojanci.
Prema podacima ruskog proizvođača antivirusa, oko 98% postojećih mobilnih malvera cilja na Googleov operativni sistem, što ne iznenađuje ako se ima u vidu da Android ima i najveći udeo na tržištu mobilnih operativnih sistema, te je prirodno najzanimljiviji sajber kriminalcima. U periodu od avgusta prošle godine do marta ove godine, broj napada zabeleženih na mesečnom nivou je porastao deset puta, sa 69000 koliko je zabeleženo u avgustu prošle godine na 644000 koliko ih je bilo u martu ove godine.
Skoro 60% svih detekcija vezano je za maliciozne programe sposobne da ukradu novac od korisnika.
Telemetrijski podaci dobijeni od Kaspersky sistema pokazuju da su u napadima na Android uređaje najzastupljeniji SMS trojanci (57,08% svih detekcija). Ovi zlonamerni programi, bez znanja vlasnika uređaja, šalju SMS poruke na posebne brojeve koje se naplaćuju po skupljoj tarifi. U napadima koje je detektovao Kaspersky Lab su korišćene 452 varijante 62 SMS trojanca.
Popularnost ove vrste malvera može se objasniti činjenicom da je u zemljama u kojima se napadnuti uređaji koriste, plaćanje sadržaja i online servisa preko SMS poruka popularnije nego u drugim regionima. Sajber kriminalce privlači to što mogu da unovče napade koristeći ove servise za brzo i anonimno prebacivanje novca sa pripejd mobilnih računa na bankovne račune trećih lica. Najveći broj takvih napada zabeležen je u Rusiji, ali je ovih napada bilo i u Kazahstanu, Ukrajini, Velikoj Britaniji, Španiji, Vijetnamu, Maleziji, Nemačkoj, Indiji i Francuskoj.
Posle SMS trojanaca najzastupljeniji zlonamerni programi bili su uslovno legitimni programi koji mogu biti zlonamerno upotrebljeni. Aplikacije koje prikazuju agresivne reklame su na trećem mestu.
Pretnje čiji je zadatak krađa online bankarskih kredencijala takođe su zabeležile uzlazni trend, pa je tako broj modifikacija bankarskih trojanaca porastao 14 puta, sa nekoliko stotina na više od 5000. U periodu od godinu dana zabeleženo je 67500 napada na 37700 korisnika u kojima su učestvovali bankarski trojanci.
“Često čujemo kako stručnjaci govore da iako se maliciozni programi za ovaj sistem redovno pojavljuju, korisnici Androida nemaju zbog čega da brinu, jer broj napada nije značajan. Do nedavno, to bi se moglo smatrati fer primedbom. Međutim, situacija se drastično promenila tokom proteklih godinu dana, i to ne na bolje”, kažu iz Kaspersky Laba.
Ipak, nije sve tako crno. U aprilu ove godine, stručnjaci Kaspersky Laba su uočili ozbiljan pada ukupnog broja napada, za koji je zaslužan značajan pad broja napada SMS trojanaca.
Početkom ove godine, u Rusiji, zemlji u kojoj je bilo najviše napada ovih malvera, operateri mobilne telefonije počeli su da šalju obaveštenja svaki put kada se SMS poruka pošalje na premium broj, tako da korisnici mogu da imaju uvid u cene ovakvih poruka. Operateri su takođe počeli da proveravaju transakcije tražeći od korisnika dodatnu potvrdu.
Zaključak ovog izveštaja je da je sajber kriminal koji cilja na mobilne uređaje počeo da raste tokom prošle godine i da utiče na korisnike u celom svetu. Sajber kriminalce ne zaustavljaju granice njihovih zemalja pa oni mogu da izvode napade u bilo kom delu sveta.
Borba protiv sajber kriminala nije samo problem stručnjaka za bezbednost kojima mogu i moraju pomoći i sami korisnici koji treba da preduzmu neophodne mere predostrožnosti kako ne bi postali žrtve prevara i sajber napada.
Više informacija iz ovog izveštaja možete naći na blogu kompanije Kaspersky Lab.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade