Kineski studenti oštetili Apple za skoro milion dolara šaljući na popravku na hiljade kopija iPhonea
Mobilni telefoni, 10.04.2019, 03:00 AM

Dvojica kineskih državljana koji studiraju u SAD optuženi su da su oštetili kompaniju Apple za skoro milion dolara tako što su slali na popravku neispravne kopije iPhonea i u zamenu dobijali originalne uređaje.
Kopije Appleovih telefona optuženi su naručivali od svog sunarodnika i saučesnika iz Kine da bi zamenske uređaje ponovo slali u matičnu državu gde su prodavani.
Skoro polovina lažnih iPhone uređaja koje su optuženi poslali Appleu na popravku je zamenjena originalnim.
Optuženi tvrde da nisu znali da su neispravni telefoni kopije, mada je prema svedočenju američkog agenta Tomasa Dafija, Jiang u decembru 2017. godine delimično priznao šta su radili, ali ne i da su uređaji koje su slali na popravku kopije.
Apple je procenio štetu na 895800 dolara.
Optuženi Zu Jangjang i Jiang Kuan su studenti na državnom univerzitetu Oregon. Obojica su boravili u SAD sa studentskim vizama.
Paradoks je da prevaru nije otkrio Apple, već da je otkrivena kada su carinici otvorili pet sumnjivih paketa poslatih iz Hong Konga, u kojima je bilo 95 falsifikovanih uređaja poslatih na adresu jednog od optuženih.
Pretresom stana u kome je živeo Jiang pronađeno je još 300 lažnih uređaja, kao i dokumentacija koja je tužilaštvu poslužila kao dokaz.
Jiang je optužen za krijumčarenje robe i prevaru, dok je Zu optužen da je navodio lažne podake u izvoznoj dokumentaciji.
Apple je rekao istražiteljima da je primio 3069 zahteva za popravku koje je Zu podneo u periodu od aprila 2017. do marta 2018. godine i da su u 1493 slučaja uređaji zamenjeni. Ostali zahtevi su odbijeni uz obrazloženje da je na uređajima izvršen neki vid manipulacije te da su time prekršeni uslovi garancije. U svim slučajevima prijavljeno je da telefon ne može da se uključi.
Međutim, s obzirom da nijedan uređaj nije prepoznat kao kopija, ovo verovatno znači da Appleovi tehničari nisu detaljno proveravali telefone, nego da se odmah pristupalo zameni uređaja.
U optužnici je kao saučesnik navedena i Jiangova majka koja je novac od prodaje zamenjenih telefona uplaćivala na sinovljev račun u američkoj banci.

Izdvojeno
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Novi Android malver Crocodilus se širi u sve više zemalja

Sve je više sajber napada u kojima se koristi novi Android bankarski trojanac pod nazivom Crocodilus, a mete napada su pre svega korisnici u Evropi i... Dalje
Pratite nas
Nagrade