Lažne aplikacije u Windows Phone Store

Mobilni telefoni, 08.10.2015, 07:30 AM

Lažne aplikacije u Windows Phone Store

Appleova App Store i Googleova Play Store već su korišćene za širenje malvera, ali kriminalci nisu zaobišli ni Microsoftovu Windows Phone Store.

U avgustu istraživači iz kompanije Avast otkrili su tri lažne verzije Avast Mobile Security u Windows Phone Store. Sada, dva meseca kasnije, Avast je ponovo upozorio na veći broj lažnih aplikacija koje imitiraju popularne aplikacije kao što su Facebook Messenger, CNN, BBC i WhatsApp.

Ngetich Walter i Cheruiyot Dennis potpisuju 58 aplikacija u Windows Phone Store od kojih su sve lažne. Većina ovih aplikacija imaju nešto zajedničko - oni prikupljaju osnovne podatke o korisnicima i prikazuju različite reklame prilagođene lokaciji korisnika. Deo ovih aplikacija pokušava da odvede korisnike na stranice na kojima će se od njih tražiti da preuzmu ili instaliraju druge aplikacije. U nekim slučajevima, ovo usmeravanje na stranice se dešava automatski bez ikakve interakcije korisnika.

Među lažnim aplikacijama je i World News CNN ili Abundant Life za koju se na prvu pogled čini da je CNN World News ali koja ustvari prikazuje religiozne poruea. Među lažnim aplikacijama je i Facebook Avast Antivirus, koja je bezopasna i ne radi ništa drugo osim usmeravanja korisnika na Avastov web sajt i prikazivanja reklama.

Autori ovih aplikacija zarađuju od reklama, odnosno od klikova korisnika na reklame, ili od instaliranja aplikacija sa liste sponzorisanih aplikacija.

Aplikacije učitavaju različite vrste reklame na koje klikće korisnik ili u nekim slučajevima i sama aplikacija.

Što je veći broj ovakvih lažnih aplikacija u prodavnici aplikacija, veći je i broj klikova korisnika, što je još jedan razlog zbog koga kriminalci nude odjednom veliki broj lažnih aplikacija.

Neke reklame vode do stranica na kojima se korisnici ubeđuju da njihovi uređaji imaju bezbednosne probleme i da treba da instaliraju neke proizvode koji se plaćaju kako bi rešili te probleme.

“Iz nekog razloga, niko ne prijavljuje loše aplikacije, čak i kada je jasno da su one lažne i kada je većina ocena korisnika izuzetno negativna”, kažu iz Avasta.

Tako lažne aplikacije ostaju u prodavnicama aplikacija nedeljama pa čak i mesecima, upozoravaju istraživači.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje