Lažne aplikacije za rudarenje kriptovaluta otkrivene u Google Play prodavnici

Mobilni telefoni, 20.08.2021, 10:00 AM

Lažne aplikacije za rudarenje kriptovaluta otkrivene u Google Play prodavnici

Istraživači kompanije Trend Micro otkrili su nekoliko lažnih aplikacija za rudarstvo u oblaku u Google Play prodavnici. Aplikacije sadrže malvere FakeMinerAd i FakeMinerPay.

Aplikacije se obraćaju korisnicima koji su tek počeli sa kripto rudarenjem i osmišljene su da nateraju ljude da investiraju u to. Aplikacije zapravo samo simuliraju rudarenje. Njihova prava svrha je da prevare korisnike da gledaju reklame i plaćaju mesečnu pretplatu iako neće dobiti ništa zauzvrat.

Sledeće aplikacije su trenutno zabranjene u Google Play prodavnici:

Ethereum (ETH) - Pool Mining Cloud

Bitcoin 2021

MineBit Pro - BTC Miner & Crypto Cloud Mining

Crypto Holic - Bitcoin Cloud Mining

Daily Bitcoin Rewards - Cloud Based Mining System

Bitcoin (BTC) - Pool Mining Cloud Wallet

BitFunds - Crypto Cloud Mining

Bitcoin Miner - Cloud Mining

Činjenica da su neke od ovih aplikacija, poput BitFundsa, preuzete više od 100.000 puta ukazuje na to da žrtve veruju da su legitimne i da bi i dalje mnogi mogli biti prevareni.

Dve od ovih aplikacija moraju se kupiti: Daily Bitcoin Rewards - Cloud Based Mining System je dostupna za 5,99 dolara, a preuzimanje Crypto Holic - Bitcoin Cloud Mining košta 12,99 dolara.

Uprkos tome što nemaju veze sa rudarstvom u oblaku, niti imaju funkcije potrebne za rudarenje kriptovaluta, neke od ovih aplikacija traže od korisnika da plate napredne funkcije rudarenja putem sistema za naplatu u aplikacijama, a ova usluga košta između 14,99 do 189,99 dolara mesečno.

Aplikacije Bitcoin (BTC) - Pool Mining Cloud Wallet i Bitcoin 2021 nude mogućnost da korisnici plate klikovima na oglase ili gledanjem video reklama. Nažalost, i od toga korisnici neće zaraditi.

Lažne aplikacije traže od korisnika da pozovu prijatelje kako bi otključali interfejs za povlačenje kriptovalute iz aplikacije, ali čak i kada korisnik to uradi, ništa se ne menja.

Iako je Google uklonio sve ove aplikacije, istraživači kažu da jednostavno pretraživanje Google Play prodavnice pomoću ključnih reči “cloud mining” otkriva brojne aplikacije ovog tipa.

Trend Micro savetuje korisnicima da obrate pažnju na opise aplikacija i provere da li su recenzije istinite. Lažne aplikacije će dobiti mnogo pozitivnih recenzija i 5 zvezdica, ali ono na šta treba obratiti pažnju su recenzije korisnika koji su aplikacije ocenili jednom zvezdicom.

Pokušajte da unesete neispravnu ili pogrešnu adreesu novčanika kriptovalute. Ako je aplikacija prihvati, velika je verovatnoća da je lažna.

Imajte na umu da legitimne aplikacije uvek imaju naknade za povlačenje kriptovalute, tako da ako nema naknade aplikacija je verovatno lažna.

Poslednji korak da biste bili sigurni da je aplikacija legitimna jeste da ponovo pokrenete telefon ili aplikaciju tokom procesa rudarenja. Ako se brojač vrati na nulu, to znači da je aplikacija lažna.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje