Lažnu antivirusnu aplikaciju Virus Shield platilo 10000 korisnika Androida
Mobilni telefoni, 08.04.2014, 09:04 AM

Lažni antivirusni skeneri za mobilne telefone pojavljivali su se s vremena na vreme na Google Play marketu a korisnici su mogli da ih preuzimaju besplatno. Antivirusna aplikacija za Android “Virus Shield” za koju se ispostavilo da je lažna je jedinstvena po tome što je to prva lažna antvirusna aplikacija za koju su korisnici morali da izdvoje 3,99 dolara a koja nije radila ništa od onoga što su njeni autori naveli u opisu aplikacije.
Virus Shield se pojavio na Google Play pre nešto više od nedelju dana i od tada je aplikacija preuzeta više od 10000 puta što znači da su autori ove bezvredne aplikacije za to vreme zaradili više od 40000 dolara. Čak 1700 korisnika ocenilo je aplikaciju sa prosečnom ocenom 4,7, a 2607 korisnika preporučilo je aplikaciju koja im je očigledno delovala pouzdano i efikasno. Pretpostavka da su prve ocene korisnika bile lažne, ali kada se aplikacija našla na vrhu liste novih aplikacija, to je bilo ubedljivo za mnoge korisnike koji su poverovali da će ona zaštititi njihove uređaje. Osim toga, aplikacija se našla i u nedeljnom izboru nekih sajtova najboljih aplikacija za Android.
Virus Shield je reklamiran kao antivirus koji “štiti vas i vaše lične informacije od štetnih virusa, malvera i spywarea”, ali i kao aplikacija koja ubrzava rad telefona samo jednim klikom.
Programeri su tvrdili da aplikacija minimalno utiče na bateriju telefona, radeći u pozadini, ali i da deluje kao program koji blokira nesnosne reklame sa kojima se korisnici Androida susreću svakodnevno.
Umesto obećanog, Virus Shield ne radi ništa osim što sliku crvenog krstića zamenjuje oznakom “√”. I to je manje-više sve, navodi Android Police koji je i otkrio ovu prevaru.
Virus Shield dakle nije antivirus, već prevara, aplikacija koja ne skenira uređaj niti ga čini bezbednijim, u šta su poverovale hiljade korisnika od kojih su prevaranti lažnim obećanjima izvukli novac.
Istraga je pokazala da je autor aplikacije dobro poznati prevarant koji je zabranjen na nekim forumima zbog optužbi da je bio umešan u slične prevare.
Google je juče povukao aplikaciju iz Play prodavnice, a autor je isključen iz Googleovog programa za programere.
“Na žalost, otvorena priroda Play Storea znači da beskrupulozni ljudi mogu to da iskoriste”, primećuje Android Police.
Ne postoji bilo šta što bi moglo zaštititi korisnike od ovakvih prevara. Sve što korisnici mogu da urade kada primete ovakvu aplikaciju je da je prijave Googleu i označe kao neprikladnu, i da zatim u polju za druge prigovore navedu da je reč o prevari.

Izdvojeno
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Nova funkcija NameDrop na iOS 17 izazvala paniku jer navodno ugrožava bezbednost: Da li je zaista opasna?

Društvenim mrežama se šire upozorenja o novom načinu na koji korisnici iPhonea mogu brzo da podele svoje kontakt informacije sa drugima. Forbes iz... Dalje
Verifikacija putem imejla uskoro dostupna svim korisnicima WhatsAppa

WhatsApp kontinuirano poboljšava bezbednost korisnika platforme. Aplikacija već duže vreme podržava end-to-end šifrovanje razgovora i šifrovane... Dalje
Iako je najbezbedniji izvor aplikacija za Android, sa Google Play ove godine 600 miliona korisnika preuzelo malvere

Korisnici obično misle da je bezbedno instalirati aplikacije sa Google Play. Na kraju krajeva, to je zvanična prodavnica aplikacija za Android, i sv... Dalje
Pratite nas
Nagrade