Malver BadNews na Google Play marketu ostao neotkriven godinu dana
Mobilni telefoni, 23.04.2013, 10:16 AM

Loše vesti su i gore nego što se isprva mislilo: malvler, prilično duhovito nazvan BadNews, koji je uspeo da prevari odbrambene mehanizme Google Play marketa, bio je sakriven u još tri aplikacije i to najmanje 10 meseci, pokazuju novi dokazi.
Prema tvrdnjama stručnjaka BitDefender-a, BadNews je bio sakriven u najmanje 35 različitih aplikacija koje su bile dostupne za preuzimanje na Google-ovim serverima. Prema podacima Google Play marketa, ove aplikacije su preuzete najmanje dva miliona puta.
Google je u petak uklonio 32 aplikacije koje su stručnjaci Lookout koji su ih otkrili, označili kao maliciozne. Dodatne tri uklonjene su tek pošto ih je BitDefender tokom vikenda označio kao maliciozne.
Aplikacije koje sadrže kod malvera BadNews otpremaju broj telefona, IMEI uređaja i druge podatke sa zaraženog telefona, i traže od korisnika telefona da preuzme i instalira lažna ažuriranja za legitimne aplikacije kao što je Skype.
Ostalo je nejasno zašto je Google uklonio ove tri aplikacije tek pošto ih je BitDefender otkrio. Pretpostavka stručnjaka BitDefender-a je da kod koristi poliformizam da bi izbegao Bouncer, cloud servis za skeniranje koga je Google pokrenuo prošle godine. Još gora mogućnost je da kompanija nije pokrenula novo skeniranje koristeći postojeću bazu nakon prošlonedeljnih prijava. Iz Google-a su odbili da komentarišu izveštaj BitDefender-a.
Iz BitDefender-a kažu da već izvesno vreme njihovi stručnjaci upozoravaju na agresivne oglašivačke mreže koje prikupljaju podatke korisnika, ali da je sada jedna takva mreža uspela da zaobiđe Google-ove sigurnosne mehanizme.
BadNews je aktivan od juna 2012. godine, a možda i od ranije, iako neke aplikacije koje su sadržale ovaj kod nisu prikazivale lažna ažuriranja, kao što je to slučaj sa aplikacijom AlphaSMS koja je predstavljana korisnicima kao ažuriranje za Skype ili Vkontakte.
Neke maliciozne aktivnosti funkcionalnosti nikada nisu aktivirane, što znači da neki uređaji zaraženi BadNews-om nikada nisu pokazali znake da se nešto neobično događa. Čak i kada bi se prikazalo maliciozno ažuriranje na zaraženom uređaju, korisnik je taj koji odlučuje da ga preuzme i instalira, pošto prethodno podesi telefon tako da je moguća instalacija aplikacija iz drugih izvora osim Google Play marketa. S obzirom na to, teško je proceniti koliko je korisnika oštećeno.
Tri aplikacije koje je otkrio BitDefender su ru.yoya.anekdot, com.hellow.world i zh.studio. Listu na kojoj se nalaze 32 aplikacije koje je otkrio Lookout možete naći ovde.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade