Malver LightSpy inficira iPhone, evo kako se zaštititi od njega
Mobilni telefoni, 02.04.2020, 12:00 PM

U januaru ove godine, stručnjaci Kaspersky Laba su primetili tzv. “watering-hole” napade većih razmera na stanovnike Hong Konga, u kojima je na pametnim telefonima žrtava instaliran višenamenski malver LightSpy za iOS. Ovo je još jedan podsetnik svima koji misle da su Apple uređaji, posebno iPhone, imuni na malvere. Zaštićeni su, naravno, ali nikako u potpunosti.
Malver je inficirao pametne telefone žrtava kada su posećivali jedan od nekoliko veb sajtova sa lokalnim vestima - napadači su jednostavno kopirali kod pravih sajtova sa vestima i napravili vlastite klonove.
Veb sajtovi su učitavali gomilu exploita na pametne telefone žrtava, što je rezultiralo instalacijom LightSpy malvera. Linkovi za lažne sajtove distribuirani su preko foruma popularnih među stanovnicima Hong Konga. Sve što je bilo potrebno da se iPhone zarazi bila je jedna poseta zlonamernom sajtu. Nije bilo potrebe čak ni da nešto tapkate.
LightSpy malver je modularni backdoor koji napadaču omogućava daljinsko izvršavanje naredbi na zaraženom uređaju.
Napadač može odrediti lokaciju smartfona, preuzeti listu kontakata i istoriju poziva, videti na koje se Wi-Fi mreže žrtva povezivala, skenirati lokalnu mrežu i poslati podatke o svim otkrivenim IP adresama na svoj komandno-kontrolni (C&C) server. Pored toga, backdoor ima module za krađu informacija iz Keychaina, kao i podatke iz aplikacija za razmenu poruka WeChat, QQ i Telegram.
Ono što je zanimljivo je da napadači nisu koristili ranjivosti nultog dana, već takozvane ranjivosti prvog dana - odnosno, novootkrivene bagove za koje su zakrpe puštene, ali su uključene samo u najnovije ažuriranje sistema. Stoga se oni korisnici iOS-a koji su blagovremeno ažurirali svoje uređaje nisu mogli zaraziti ali, naravno, mnogi ljudi nisu instalirali ažuriranja. Napad je pretio vlasnicima pametnih telefona sa iOS 12.1 i 12.2 (problem utiče na modele od iPhonea 6s do iPhone X).
Još uvek nije jasno da li će se LightSpy proširiti izvan Kine, ali takvi malveri imaju tendenciju da dopru do šire publike, tako da ne treba pretpostavljati da će problem sam od sebe nestati. Da biste zaštitili svoj uređaj, stručnjaci Kaspersky Laba savetuju sledeće:
√ Instalirajte najnoviju verziju operativnog sistema. Ako to nerado činite zbog problema sa iOS 13, nemojte se bojati: u trenutnoj verziji (13.4) ispravljene su greške sa Wi-Fi-jem i drugi bagovi.
√ Budite veoma pažljivi kada otvarate linkove, posebno linkove koje vam šalju nepoznati ljudi. Čak i ako se na prvi pogled čini da vode do poznatog web sajta, ipak proveravajte adrese.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade