NSA izvlači podatke o korisnicima iz Angry Birds i drugih mobilnih aplikacija
Mobilni telefoni, 29.01.2014, 07:37 AM

Dokumenti koje je medijima dostavio Edvard Snouden pokazuju da su obaveštajne službe, američka NSA i britanska GCHQ, izvlačile podatke iz takozvanih “propusnih aplikacija”, kao što su Angry Birds, Google Maps, Facebook i Twitter.
Desetine dokumenata u koje su imali uvid Njujork Tajms, Gardijan i ProPublika pokazuju da su aplikacije koje preuzimaju i instaliraju milioni ljudi na svojim smart telefonima predstavljale važan izvor informacija koje su američka i britanska obaveštajna agencija u dogovoru prikupljale prethodnih godina, počev od 2007. godine kada je budžet NSA uvećan sa 204 na 767 miliona dolara.
Bez obzira na model smart telefona i operativni sistem, obaveštajne agencije su bile u mogućnosti da prikupljaju podatke o telefonima korisnika, ali i podatke o korisnicima kao što su godine, pol i lokacija korisnika, pa čak i da izvuku informacije o političkim uverenjima i seksualnoj orijentaciji korisnika.
Dokumenta pokazuju i da su za NSA i GCHQ fotografije otpremljene sa mobilnih telefona na društvene mreže idealan scenario jer omogućavaju agencijama pristup mnogim vrednim informacijama kao što su država u kojoj živi korisnik, bračno stanje, nacionalna pripadnost, seksualna orijentacija, obrazovanje i broj dece.
Alati kojima raspolažu agencije omogućavaju im da presreću upite Google Maps sa smart telefone pa se u jednom od dokumenata briitanske GCHQ zaključuje da svako ko koristi Google Maps na smart telefonu praktično pomaže agenciji da dođe do podataka.
Jedan od načina na koji agencije “ulaze” u telefone su i reklame u popularnim aplikacijama, uključujući i aplikaciju Angry Birds, koja je verovatno najpopularnija igrica za mobilne telefone svih vremena, sa 1,7 milijardi preuzimanja koliko je zabeleženo do sada.
Iz kompanije Rovio koja je proizvođač igrice i čije je sedište u Finskoj, kažu da oni ne dele podatke, niti sarađuju sa bilo kojom obaveštajnom agencijom u svetu. Oni kažu da nemaju saznanja o tome da obaveštajne agencije prikupljaju podatke o korisnicima pomoću njihove aplikacije, kao i da ne znaju ništa o takvim aktivnostima u oglašivačkim mrežama. Ipak, Rovio priznaje da je moguće vršiti nadzor preko oglašivačkih mreža koje koriste milioni komercijalnih web sajtova i mobilnih aplikacija, tako da ako se o tome radi, nijedna aplikacija sa reklamama nije imuna na NSA.
Facebook, Yahoo, LinekdIn, Twitter i Google, čije aplikacije za mobilne telefone NSA i GCHQ takođe koriste za izvlačenje podataka o korisnicima, se još uvek nisu oglasili ovim povodom.

Izdvojeno
Vlade špijuniraju Appleove i Googleove korisnike preko push notifikacija

Američki senator Ron Vajden iz Komiteta za obaveštajne poslove Senata izneo je tvrdnje da vlade širom sveta koriste mobilna push obaveštenja kako ... Dalje
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju: Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan

Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost. U današnjem digitalnom dobu, gde su mobilni ure... Dalje
Malver SpyLoan u aplikacijama na Google Play preuzelo 12 miliona korisnika
.jpg)
Više od 12 miliona korisnika preuzelo je sa Google Play zlonamerne aplikacije koje se nazivaju zajedničkim imenom SpyLoan, ali bi taj broj mogao bit... Dalje
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Pratite nas
Nagrade