Na Google Play pronađena aplikacija sa trojancem koji krade fajlove sa zaraženog Android uređaja
Mobilni telefoni, 24.05.2023, 08:30 AM

Istraživači malvera iz kompanije ESET pronašli su trojanca za daljinski pristup (RAT) u Google Play prodavnici, sakrivenog u Android aplikaciji za snimanje ekrana sa desetinama hiljada instalacija.
Reč je o aplikaciji iRecorder - Screen Recorder koja je u prodavnici od septembra 2021. Aplikacija je trojanizovana ažuriranjem objavljenim godinu dana kasnije, u avgustu 2022.
Naziv aplikacije olakšava traženje dozvole za snimanje zvuka i pristup fajlovima na zaraženim uređajima jer takav zahtev odgovara očekivanim mogućnostima aplikacije za snimanje ekrana.
Pre nego što je uklonjena, aplikacija je preuzeta iz Play prodavnice više od 50.000 puta.
ESET je obavestio Google „o zlonamernom ponašanju iRecordera“, posle čega je Googleov tim za bezbednost uklonio opasnu aplikaciju iz prodavnice. Nažalost, aplikacija se i dalje može naći u alternativnim, nezvaničnim prodavnicama aplikacija.
Programer iRecordera nudi i druge aplikacije na Google Play, ali one ne sadrže zlonamerni kod.
Malver sakriven u aplikaciji iRecorder analitičari ESET-a nazvali su AhRat jer je baziran na Android RAT-u otvorenog koda poznatom kao AhMith.
Malver ima širok spektar mogućnosti, uključujući praćenje lokacije zaraženih uređaja, krađu evidencije poziva, kontakata i poruka, slanje SMS poruka, snimanje slika i snimanje pozadinskog zvuka.
Sama aplikacija za snimanje ekrana koristila je samo deo mogućnosti RAT-a jer je korišćena samo za snimanje i eksfiltriranje zvučnih snimaka ambijenta i za krađu fajlova sa određenim ekstenzijama, što ukazuje na moguće špijunske aktivnosti.
Ovo nije prvi slučaj da se Android malver baziran na kodu AhMitha infiltrira u Google Play prodavnicu. To se već dogodilo 2019. godine kada je ESET otkrio aplikaciju trojanizovanu AhMithom koja je dva puta prevarila Googleov proces provere aplikacija maskirajući se u aplikaciju za radio striming.
„Ranije je AhMith otvorenog koda koristila Transparent Tribe, takođe poznata kao APT36, grupa za sajber špijunažu koja je poznata po širokoj upotrebi tehnika socijalnog inženjeringa i napadima na državne i vojne organizacije u Južnoj Aziji“, rekao je analitičar malvera u kompaniji ESET Lukas Stefanko. „Ipak, ne možemo da pripišemo trenutne uzorke bilo kojoj određenoj grupi, i nema indicija da ih je proizvela poznata APT grupa“.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade