Nekorišćeni Android telefon šalje više podataka Googleu nego iPhone Appleu

Mobilni telefoni, 24.08.2018, 08:00 AM

Nekorišćeni Android telefon šalje više podataka Googleu nego iPhone Appleu

Neaktivni Android pametni telefon šalje podatke korisnika na Googleove servere skoro deset puta češće nego Appleov uređaj koji šalje podatke na Appleove servere.

Ovo je samo jedan od mnogih nalaza istraživanja koje je ove nedelje objavila agencije za istraživanja Digital Content Next. Istraživanje se bavilo time koja vrsta podataka se šalje na Googleove servere sa Android uređaja koji su u stanju mirovanja.

Opšti zaključak istraživanja je da Google češće prati svoje korisnike i prikuplja više informacija o njihovom kretanju i ponašanju u poređenju sa Appleom ili sa samim Googleom na Appleovim uređajima.

Istraživači kažu da, dok korisnik koristi telefon, za 46% svih komunikacija poslatih na Googleove servere odgovorni su Googleovi proizvodi, kao što su Google Analytics, DoubleClick, AdWords i AdSense.

"Ovaj eksperiment ukazuje na to da čak i ako korisnik nema interakciju sa bilo kojom ključnom Googleovom aplikacijom, Google i dalje može da prikuplja značajne informacije preko svojih izdavačkih i reklamnih proizvoda", rekli su istraživači.

Ali ovo nije revolucionarno otkriće i svakako nije iznenađenje. Iskusni korisnici koji poznaju tehnologije su već veoma svesni toga da velika većina Googleovih prihoda dolazi od oglašavanja, tako da se i očekivalo da su njegove usluge u vezi oglašavanja dobro reprezentovane u bilo kojoj šemi prikupljanja podataka.

Iznenađenje je to što su istraživači zabeležili Googleove komunikacije na neaktivnim pametnim telefonima, bez interakcije korisnika. Istraživački tim kaže da je 35% svih zahteva za podacima koji su poslati Googleovim serverima sa Android uređaja koji se nisu koristili u datom trenutku bili zahtevi za podacima o lokaciji. Istraživači kažu da je Android telefon u stanju mirovanja sa Chrome pregledačem aktivnim u pozadini, preneo Googleu informacije o lokaciji 340 puta tokom 24-časovnog perioda, u proseku 14 na sat. Ovo otkriće nije toliko iznenađujuće kada se ima u vidu nedavna istraga koja je otkrila da Google prati korisnike, bez obzira da li su onemogućili istoriju lokacija u svom Google nalogu.

Međutim, ostavljajući po strani podatke o lokaciji, prikupljanje podataka o telefonima u stanju mirovanja je i dalje obimno. Istraživači su rekli da neaktivni Android pametni telefon koji koristi Chrome pregledač u pozadini i dalje šalje Google serverima skoro pedeset puta više podataka po satu nego neaktivni iOS telefon koji pokreće Safari.

Korisnici ne mogu da izbegnu Googleove praćenje korišćenjem iOS uređaja bez instaliranih Google aplikacija na uređaju zbog toga što će u nekom trenutku pokrenuti jedan od Googleovih reklamnih servisa.

Iako je većina podataka koje Google prikuplja o korisnicima anonimna, istraživači kažu da postoje različiti detalji koje Google prikuplja sa istog uređaja koji mogu da otkriju identitet korisnika. Na primer, istraživači su rekli da reklamni identifikatori, kao što su DoubleClick ID kolačići, omogućavaju Googleu da prati korisnika na web stranicama i aplikacijama i poveže "anonimne korisnike" sa poznatim Google nalozima.

"Sve u svemu, naši nalazi pokazuju da Google ima mogućnost povezivanja anonimnih podataka prikupljenih pasivnim sredstvima sa ličnim informacijama korisnika", rekli su istraživači. "Ovi rezultati su istakli činjenicu da su Android i Chrome platforme ključne za Googleovo prikupljanje podataka. Ovi eksperimenti su obavljeni na telefonima u mirovanju, bez interakcije korisnika. Ako zapravo koristite svoj telefon, Googleovo prikupljanje informacija se povećava."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje