Novi Android bankarski trojanac krade novac iz 112 aplikacija banaka
Mobilni telefoni, 10.11.2020, 11:00 AM

Četiri meseca nakon što su otkrili „Tetradu“, četiri bankarska trojanca za Windows (Guildma, Javali, Melcoz i Grandoreiro) koja se koriste za napade na banke u Brazilu, Latinskoj Americi i Evropi, istraživači kompanije Kaspersky otkrili su da kriminalci koji stoje iza njih sada koriste još jednu taktiku - inficiranje mobilnih uređaja špijunskim malverom.
Prema nalazima Globalnog tima za istraživanje i analizu (GreAT) kompanije Kaspersky, reč je o Android bankarskom trojancu nazvanom „Ghimob“, koji cilja aplikacije banaka, fintech kompanija, berzi i kriptovaluta u Brazilu, Paragvaju, Peruu, Portugaliji, Nemačkoj, Angoli i Mozambiku.
Prateći trojance Tetrade, istraživači su pronašli URL adrese koje su distribuirale ne samo maliciozni .ZIP fajl za Windows već i maliciozni fajl za koga se ispostavilo da je downloader za instaliranje Ghimoba.
„Ghimob je pravi špijun u vašem džepu: kada se infekcija završi, haker daljinski može pristupiti zaraženom uređaju, dovršavajući lažnu transakciju pametnim telefonom žrtve, kako bi izbegao identifikaciju, mere bezbednosti koje sprovode banke i njihovi sistemi zaštite od prevara“, kažu istraživači.
Pored toga što deli istu infrastrukturu sa Guildma, Ghimob ima i isti način rada - koristi fišing emailove kao mehanizam za distribuciju malvera, pokušavajući da namami korisnike da kliknu na linkove sa kojih se preuzima Ghimob APK. Mamci za korisnike su popularne aplikacije ali ne iz Google Play prodavnice nego sa nekoliko sajtova koje je registrovala grupa Guildma.
Kada je instaliran na uređaju, trojanac funkcioniše slično kao i svaki drugi mobilni RAT, skrivajući svoje prisustvo odnosno ikonu i zloupotrebljavajući Androidove funkcije pristupačnosti da bi obezbedio postojanost na uređaju, onemogućio ručno deinstaliranje i omogućio snimanje pritisaka na tastere, manipulaciju sadržajem ekrana i pružio potpunu daljinsku kontrolu napadaču.
„Čak i ako korisnik ima obrazac zaključavanja ekrana, Ghimob je u stanju da ga snimi i kasnije reprodukuje da bi otključao uređaj“, rekli su istraživači.
„Kada je sajber-kriminalac spreman da izvrši transakciju, on može da umetne crni ekran kao prekrivač ili da otvori neki veb sajt na celom ekranu, pa dok korisnik gleda taj ekran, kriminalac transakciju obavlja u pozadini pomoću finansijske aplikacije na pametnom telefonu koju je korisnik već otvorio ili se u njoj prijavio“.
Ghimob cilja čak 153 mobilne aplikacije, od čega 112 aplikacija banka sa sedištem u Brazilu, a ostatak su aplikacije za kriptovalute i aplikacije banaka u Nemačkoj, Portugaliji, Peruu, Paragvaju, Angoli i Mozambiku.
„Ghimob je prvi brazilski mobilni bankarski trojanac spreman da se proširi i cilja banke i njihove korisnike koji žive u drugim zemljama“, zaključili su istraživači kompanije Kaspersky. „Trojanac je dobro pripremljen za krađu akreditiva od banaka, fintecha, berzi, kripto-berzi i kreditnih kartica od finansijskih institucija koje posluju u mnogim zemljama.“

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade