Novi Android ransomware se pretvara da je Avast antivirus
Mobilni telefoni, 17.09.2013, 09:20 AM

Stručnjaci kompanije Symantec otkrili su nedavno registrovan domen koji služi za distribuciju nove ransomware aplikacije Android FakeAV. Oni veruju da su autori aplikacije isti oni koji stoje iza Android.Fakedefender-a, zlonamernog programa za Android koji je otkriven u junu ove godine. Dizajn i način plaćanja se razlikuju ali nova verzija programa sadrži i neke slike koju je imala i starija verzija programa.
Program se najverovatnije širi preko spam poruka linkom za malicozni sajt. Korisnik dobija i pomoć autora malvera u vidu uputstva za instaliranje aplikacija sa sajtova izvan Google Play marketa.
Maliciozna aplikacija je maskirana u oficijelnu aplikaciju jednog pornografskog sajta, a njeno instaliranje zaključava zaraženi Android uređaj.
Posle instalacije korisnik će videti upozorenje kojim se od njega traži da pokrene antivirusno skeniranje da bi mogao da u potpunosti koristi aplikaciju.
Prethodna verzija malvera je bila imitacija aplikacije Android Defender. Ova verzija koristi Avast-ov brend.
Kada se predstava sa antivirusnim skeniranjem završi, korisnik se obaveštava da mu je uređaj navodno zaražen različitim pretnjama i virusima te da je zaključan zbog zaštite.
Ova verzija malvera zahteva od korisnika plaćanje putem servisa MoneyPak. Korisnik treba da plati 100 dolara za otključavanje uređaja za razliku od ranije verzije koja je zahtevala broj kreditne kartice korisnika u zamenu za otključavanje telefona.
Lažni antivirusi i ransomware su godinama unazad uspešan poslovni model za sajber kriminalce, a njihov razvoj, nove tehnike i dizajn, govore u prilog predviđanjima da u skorije vreme nećemo videti njihovo povlačenje sa scene. Umesto toga, njima će se pridružiti srodni program namenjeni sve popularnijoj Android platformi koji će na isti ili sličan način pokušati da varaju korisnike ne bi li iznudili od njih otkup za zaključane uređaje.
Android.FakeDefender ne pokušava da zaustavi korisnika u nameri da ukloni program kao što to rade neki drugi programi. Autori ovog programa se oslanjaju na društveni inženjering i jednostavne trikove kao što je neprestano prikazivanje prozora kojima se pokušava iznuditi otkup u zamenu za otključavanje uređaja.
To je dobra vest jer oni čiji su mobilni uređaji već zaraženi malverom Android.FakeDefender.B mogu sami, ručno, ukloniti program u Application Manager-u svog Android uređaja.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade