Novi Android ransomware se pretvara da je Avast antivirus
Mobilni telefoni, 17.09.2013, 09:20 AM

Stručnjaci kompanije Symantec otkrili su nedavno registrovan domen koji služi za distribuciju nove ransomware aplikacije Android FakeAV. Oni veruju da su autori aplikacije isti oni koji stoje iza Android.Fakedefender-a, zlonamernog programa za Android koji je otkriven u junu ove godine. Dizajn i način plaćanja se razlikuju ali nova verzija programa sadrži i neke slike koju je imala i starija verzija programa.
Program se najverovatnije širi preko spam poruka linkom za malicozni sajt. Korisnik dobija i pomoć autora malvera u vidu uputstva za instaliranje aplikacija sa sajtova izvan Google Play marketa.
Maliciozna aplikacija je maskirana u oficijelnu aplikaciju jednog pornografskog sajta, a njeno instaliranje zaključava zaraženi Android uređaj.
Posle instalacije korisnik će videti upozorenje kojim se od njega traži da pokrene antivirusno skeniranje da bi mogao da u potpunosti koristi aplikaciju.
Prethodna verzija malvera je bila imitacija aplikacije Android Defender. Ova verzija koristi Avast-ov brend.
Kada se predstava sa antivirusnim skeniranjem završi, korisnik se obaveštava da mu je uređaj navodno zaražen različitim pretnjama i virusima te da je zaključan zbog zaštite.
Ova verzija malvera zahteva od korisnika plaćanje putem servisa MoneyPak. Korisnik treba da plati 100 dolara za otključavanje uređaja za razliku od ranije verzije koja je zahtevala broj kreditne kartice korisnika u zamenu za otključavanje telefona.
Lažni antivirusi i ransomware su godinama unazad uspešan poslovni model za sajber kriminalce, a njihov razvoj, nove tehnike i dizajn, govore u prilog predviđanjima da u skorije vreme nećemo videti njihovo povlačenje sa scene. Umesto toga, njima će se pridružiti srodni program namenjeni sve popularnijoj Android platformi koji će na isti ili sličan način pokušati da varaju korisnike ne bi li iznudili od njih otkup za zaključane uređaje.
Android.FakeDefender ne pokušava da zaustavi korisnika u nameri da ukloni program kao što to rade neki drugi programi. Autori ovog programa se oslanjaju na društveni inženjering i jednostavne trikove kao što je neprestano prikazivanje prozora kojima se pokušava iznuditi otkup u zamenu za otključavanje uređaja.
To je dobra vest jer oni čiji su mobilni uređaji već zaraženi malverom Android.FakeDefender.B mogu sami, ručno, ukloniti program u Application Manager-u svog Android uređaja.

Izdvojeno
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Novi Android malver može da isprazni vaš račun u banci

Istraživači bezbednosti iz kompanije Cleafy upozoravaju na novi Android malver koji koristi NFC tehnologiju za krađu platne kartice dok žrtva razg... Dalje
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Pratite nas
Nagrade