Novi ransomware za Android maskiran u Symantecov mobilni antivirus
Mobilni telefoni, 18.08.2014, 22:36 PM

Problem sa zlonamernim programima koji ucenjuju korisnike tražeći novac u zamenu za otključavanje blokiranog uređaja ili dešifrovanje fajlova koje je prethodno šifrovao neki takav program, postaje veoma ozbiljan jer se novi ransomwarei, kako se nazivaju ovi programi, pojavljuju skoro svakodnevno.
Stručnjaci ruske firme Doctor Web otkrili su novog trojanca koga su nazvali Android.Locker.27.origin. Iz naziva malvera je jasno da on cilja Android uređaje. Malver se širi maskiran u antivirus sa logom sličnim onom koji ima Symantecovo Norton Mobile Security rešenje.
Kada se malver pokrene, pojavljuje se lažna progresna traka koja prikazuje napredovanje skeniranja fajlova, a rezultat skeniranja je navodna detekcija malicioznih programa.
Da bi navodno otkrivene pretnje bile uklonjene, aplikacija traži administratorske privilegije na uređaju i bez obzira na to šta će povodom toga preduzeti korisnik, malver zaključava uređaj i prikazuje upozorenje američkog FBI o kršenju zakona zbog posete korisnika nelegalnim pornografskim sajtovima.
Da bi optužbe bile odbačene, a uređaj otključan, od korisnika se traži da plati otkup u iznosu od 500 dolara GreenDot MoneyPak karticom.
Bitna razlika između ovog i drugih sličnih malvera je u proceduri za potvrđivanje plaćanja.
Na sreću, malver ne šifruje fajlove na uređaju koji lako može biti otključan unošenjem bilo kog broja koji sadrži 14 cifara, uz napomenu da ne treba pokušavati sa predvidljivim kombinacijama kao što su “00000”, “11111” ili “22222”, kao i “12345” i slične.
U slučaju koji su analizirali u Symantecu, ako se i kada ispuni zahtev, trojanac prosleđuje broj kartice koji je uneo korisnik serveru koji je pod kontrolom napadača, otključava uređaj i započinje proces sopstvenog uklanjanja sa uređaja.
Dakle, potpuno besplatno žrtve se mogu rešiti ove pretnje.
Za razliku od ovog trojanaca koji zaljučavaju uređaje, mnogi slični programi nisu tako "prijateljski raspoloženi" prema korisniku, kažu iz Doctor Weba i preporučuju korisnicima da zaštite svoje uređaje pouzdanim antivirusom.

Izdvojeno
Vlade špijuniraju Appleove i Googleove korisnike preko push notifikacija

Američki senator Ron Vajden iz Komiteta za obaveštajne poslove Senata izneo je tvrdnje da vlade širom sveta koriste mobilna push obaveštenja kako ... Dalje
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju: Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan

Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost. U današnjem digitalnom dobu, gde su mobilni ure... Dalje
Malver SpyLoan u aplikacijama na Google Play preuzelo 12 miliona korisnika
.jpg)
Više od 12 miliona korisnika preuzelo je sa Google Play zlonamerne aplikacije koje se nazivaju zajedničkim imenom SpyLoan, ali bi taj broj mogao bit... Dalje
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Pratite nas
Nagrade