OPREZ: Pojavile su se lažne, trojanizovane verzije igre Flappy Bird
Mobilni telefoni, 12.02.2014, 07:15 AM

Besplatna igra za mobilne uređaje Flappy Bird pojavila se u maju prošle godine i ubrzo je postala veoma popularna - preuzelo ju je 50 miliona korisnika, a njen autor, vijetnamski programer Dong Ngujen zarađivao je od reklama koje se prikazivane igračima 50000 dolara dnevno.
Ngujen je iznenada odlučio da povuče Flappy Bird iz Google Play i App Store prodavnica jer je, prema njegovim rečima, igra koja je trebalo da služi zabavi i opuštanju postala problem jer je izazivala zavisnost. On je rekao da misli da je uklanjanje igre iz online prodavnica najbolje rešenje.
Očekivano, kriminalci ne propuštaju priliku da profitiraju od popularnosti igre i da iskoriste “gužvu”, pa su se već pojavile trojanizovane verzije igre Flappy Bird, upozorili su stručnjaci kompanije Trend Micro.
Lažne verzije aplikacije Flappy Bird za Android posebno su raširene u prodavnicama aplikacija u Rusiji i Vijetnamu. Lažne verzije igre izgledaju isto kao i originalna verzija.
Iz Trend Micro kažu da su sve lažne verzije koje su viđene do sada “Premium Service Abusers” - aplikacije koje šalju poruke na premijum brojeve a rezultat toga su uvećani telefonski računi žrtava prevare.
Lažne verzije igre prilikom instalacije, između brojnih dozvola, traže i dozvolu za čitanje i slanje SMS poruka što originalna aplikacija ne zahteva.
Dok su igrači zauzeti igranjem, malver se krišom povezuje sa C&C serverom preko Google Cloud Messaging da bi dobio instrukcije. Malver šalje SMS poruke, i presreće i sakriva obaveštenja o primljenim porukama sa određenim sadržajem.
Osim ovakvog vida zloupotrebe, lažne verzije aplikacije mogu da izvlače informacije sa uređaja kojima imaju pristup: broj telefona, informacije o provajderu, Gmail adresu korisnika i drugo.
Neke lažne verzije igre prikazuju pop-up poruku sa zahtevom korisniku da plati igru, iako je originalna igra besplatna. Ukoliko korisnik ne plati, aplikacija se isključuje.
Budite oprezni!

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade