OPREZ: Pojavile su se lažne, trojanizovane verzije igre Flappy Bird
Mobilni telefoni, 12.02.2014, 07:15 AM

Besplatna igra za mobilne uređaje Flappy Bird pojavila se u maju prošle godine i ubrzo je postala veoma popularna - preuzelo ju je 50 miliona korisnika, a njen autor, vijetnamski programer Dong Ngujen zarađivao je od reklama koje se prikazivane igračima 50000 dolara dnevno.
Ngujen je iznenada odlučio da povuče Flappy Bird iz Google Play i App Store prodavnica jer je, prema njegovim rečima, igra koja je trebalo da služi zabavi i opuštanju postala problem jer je izazivala zavisnost. On je rekao da misli da je uklanjanje igre iz online prodavnica najbolje rešenje.
Očekivano, kriminalci ne propuštaju priliku da profitiraju od popularnosti igre i da iskoriste “gužvu”, pa su se već pojavile trojanizovane verzije igre Flappy Bird, upozorili su stručnjaci kompanije Trend Micro.
Lažne verzije aplikacije Flappy Bird za Android posebno su raširene u prodavnicama aplikacija u Rusiji i Vijetnamu. Lažne verzije igre izgledaju isto kao i originalna verzija.
Iz Trend Micro kažu da su sve lažne verzije koje su viđene do sada “Premium Service Abusers” - aplikacije koje šalju poruke na premijum brojeve a rezultat toga su uvećani telefonski računi žrtava prevare.
Lažne verzije igre prilikom instalacije, između brojnih dozvola, traže i dozvolu za čitanje i slanje SMS poruka što originalna aplikacija ne zahteva.
Dok su igrači zauzeti igranjem, malver se krišom povezuje sa C&C serverom preko Google Cloud Messaging da bi dobio instrukcije. Malver šalje SMS poruke, i presreće i sakriva obaveštenja o primljenim porukama sa određenim sadržajem.
Osim ovakvog vida zloupotrebe, lažne verzije aplikacije mogu da izvlače informacije sa uređaja kojima imaju pristup: broj telefona, informacije o provajderu, Gmail adresu korisnika i drugo.
Neke lažne verzije igre prikazuju pop-up poruku sa zahtevom korisniku da plati igru, iako je originalna igra besplatna. Ukoliko korisnik ne plati, aplikacija se isključuje.
Budite oprezni!

Izdvojeno
Vlade špijuniraju Appleove i Googleove korisnike preko push notifikacija

Američki senator Ron Vajden iz Komiteta za obaveštajne poslove Senata izneo je tvrdnje da vlade širom sveta koriste mobilna push obaveštenja kako ... Dalje
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju: Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan

Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost. U današnjem digitalnom dobu, gde su mobilni ure... Dalje
Malver SpyLoan u aplikacijama na Google Play preuzelo 12 miliona korisnika
.jpg)
Više od 12 miliona korisnika preuzelo je sa Google Play zlonamerne aplikacije koje se nazivaju zajedničkim imenom SpyLoan, ali bi taj broj mogao bit... Dalje
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Pratite nas
Nagrade