Odakle malveri na novim Android telefonima i tablet uređajima?
Mobilni telefoni, 06.03.2014, 07:12 AM

Dejvid Dževans, osnivač i tehnički direktor firme Marble Security tvrdi da su brojni smart telefoni i tableti koje proizvode Samsung, Motorola, Asus i LG Electronics kompromitovani zlonamernim aplikacijama i da se kao takvi prodaju.
Dževans je do ovog otkrića došao kada se jedan potencijalni klijent njegove firme požalio da proizvod Marble Security koji koriste kompanije i organizacije za upravljanje i zaštitu mobilnih uređaja, detektuje aplikaciju Netflix kao malicioznu.
Marble Security je sproveo analizu koda Android i iOS aplikacije koja je pokazala da nije reč o pravoj Netflix aplikaciji, već o falsifikatu koji šalje lozinke i informacije o kreditnim karticama serveru u Rusiji.
Kompanija od koje je Marble Security dobio ovu informaciju tvrdi da su aplikacije već bile instalirane na uređajima kada su kupljeni.
Marble Security je zatim pregledao uređaje drugih korisnika proizvoda kompanije i ispostavilo se da je problem veoma raširen i da je lažna verzija aplikacije Netflix prisutna na telefonima i tablet uređajima koje proizvode najmanje četiri različita proizvođača i da je kao i u prvom slučaju na većini njih lažna aplikacija preinstalirana.
Među kompromitovanim uređajima su Samsung Galaxy Note, Galaxy 3 i 4, dva modela Asus tableta, LG Nexus S, i nekoliko Motorola Droid telefona.
Iz Samsunga su rekli da Samsung, kao ni njihovi partneri, ne instalira Netflix na uređajima pre prodaje, a ostale kompanije se još uvek nisu oglasile.
Marble Security nije otkrio identitet kompanija koje su prodale kompromitovane uređaje, a objašnjenje bi moglo biti da su ove kompanije ili ne znajući na telefone i tablet uređaje instalirale aplikaciju koja nije prošla kroz proveru, ili da su prodale reparirane uređaje na kojima se već nalazila aplikacija.
Mark Rodžers iz Lookout Mobile Security je rekao da su i u njegovoj kompaniji zabeležili slučajeve malvera na novim telefonima. Lookout je tako pronašao kineski malver na novim uređajima uvezenim iz Kine. Rodžers kaže da je moguće da je negde u lancu snabdevača došlo do propusta i da je moguće da se tako paket neproverenih aplikacija instalira na stotinama hiljada uređaja. Aplikacije u tim paketima retko prolaze proveru koja je u vezi malvera i privatnosti.
Ovo otkriće pokazuje kako mogu biti opasne slabosti u lancima snabdevača kao i da su bezbednosne provere potrebne na svakom koraku.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade