Ovaj malver više nije samo bankarski trojanac, sada šifruje fajlove na zaraženom mobilnom telefonu
Mobilni telefoni, 19.08.2022, 01:30 AM

SOVA, bankarski trojanac za Android, dobio je nove funkcije, a jedna od njih je da malver sada funkcioniše i kao ransomware koji šifruje fajlove na mobilnim uređajima. Najnovije izdanje malvera, verzija 5.0, cilja preko 200 aplikacija banaka, menjačnica kriptovaluta i digitalnih novčanika, pokušavajući da iz njih ukrade osetljive korisničke podatke i kolačiće.
Analitičari pretnji u kompaniji za mobilnu bezbednost Cleafy pratili su evoluciju malvera SOVA od najave malvera u septembru 2021. i njegov brzi razvoj tokom 2022.
Od verzije 3 objavljene u martu 2022., trojanac može da presreće 2FA kodove i krade kolačiće, a tada je i proširen spisak banaka koje cilja malver. Malver prikazuje svoj prozor preko legitimnih upita za prijavu, kao što su oni za aplikacije za banke.
U julu 2022. godine, razvojni tim malvera SOVA objavio je verziju 4, kod koje je povećan broj aplikacija banaka koje cilja malver na 200.
Malver šalje listu instaliranih aplikacija na C2 i prima XML koji sadrži spisak adresa sa kojih će se učitati preklapajući ekran kada žrtva otvori ciljanu aplikaciju.
Četvrta verzija je takođe dobila podršku za pravljenje snimaka ekrana, simulaciju klikova i prevlačenja, kopiranje i lepljenje fajlova i prikazivanje preklopnih ekrana po želji.
Malveru je poboljšan i mehanizam za krađu kolačića, tako da sada cilja Gmail, GPay i Google menadžer lozinki.
SOVA v4 je dobila neke zaštite, zloupotrebljavajući dozvole pristupačnosti kako bi vratila korisnika na početni ekran ako pokuša da ručno deinstalira aplikaciju.
Četvrta verzija se fokusirala na Binance i aplikaciju „Trust Wallet“, koristeći namenski modul za to.
Sada je Cleafy primetio SOVA v5, koja dolazi sa brojnim poboljšanjima koda i dodatkom novih funkcija kao što je modul ransomwarea.
Modul koristi AES enkripciju da zaključa sve fajlove na zaraženim uređajima i doda ekstenziju “.enc” preimenovanim, šifrovanim fajlovima.
„Funkcija ransomwarea je prilično interesantna jer još uvek nije uobičajena u okruženju Android bankarskih trojanaca. Ona koristi priliku koja se pojavila poslednjih godina, pošto su mobilni uređaji za većinu ljudi postali centralno skladište za lične i poslovne podatke“, kažu istraživači.
Međutim, peta verzija još uvek nije široko rasprostranjena.
Ali čak i u svom trenutnom, nedovršenom obliku, SOVA v5 je spreman za masovnu primenu, upozorava Cleafy, pa se svim korisnicima Androida savetuje oprez.
Autor malvera je očigledno odlučan i sposoban da ispuni svoja obećanja iz septembra 2021, držeći se plana razvoja i dodajući napredne funkcije svakih nekoliko meseci.

Izdvojeno
Apple na iOS 17 krišom promenio podešavanja privatnosti

Mnogim korisnicima iPhonea koji su nadogradili svoje telefone na iOS 17 neće se dopasti kada čuju da su time možda zapravo smanjili svoju bezbednos... Dalje
Android bankarski trojanac Xenomorph se krije iza lažnih zahteva za ažuriranje Google Chromea
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric primetili su novu kampanju u kojoj se distribuira malver Xenomorph koji cilja korisnike Android ur... Dalje
Lažne YouTube aplikacije kriju malver Capra RAT koji špijunira korisnike zaraženih uređaja

Istraživači iz SentinelLabsa primetili su tri Android aplikacije koje imitiraju Googleovu YouTube aplikaciju. Analiza aplikacija je otkrila da je u ... Dalje
Skype za mobilne uređaje otkriva IP adresu korisnika, ali se Microsoftu ne žuri da reši ovaj problem

Slanjem linka, hakeri mogu doći do IP adrese korisnika aplikacije Skype i tako otkriti gde se korisnik nalazi. Korisnik aplikacije ne mora da klikne ... Dalje
Na Google Play i Samsung Galaxy Store pronađene trojanizovane verzije popularnih aplikacija Signal i Telegram

U Google Play prodavnici i Samsung Galaxy Store pronađene su trojanizovane aplikacije Signal i Telegram u kojima je sakriven špijunski softver (spyw... Dalje
Pratite nas
Nagrade