PlaceRaider: Vojni malver za smart telefone koji fotografiše sve što radite
Mobilni telefoni, 02.10.2012, 10:44 AM

Moć modernih smart telefona je jedno od tehnoloških čuda našeg doba. Ovi uređaji imaju skup senzora sposobnih da nadgledaju okruženje u detalje, moćne procesore za obradu podataka i mogućnost da velikom brzinom prenose i primaju informacije.
Zbog svega ovoga, nije iznenađenje da smart telefoni postaju sve češće meta malvera koji su razvijeni sa ciljem da iskoriste ovu novootkrivenu moć tehnologije. Primeri uključuju softver koji prisluškuje izgovorene brojeve kreditnih kartica ili prati aktivnosti na tastaturi sa istim ciljem - da se otkriju i zabeleže podaci o kreditnoj kartici.
Stručnjaci Mornaričko zemaljskog ratnog centra u Indijani u saradnji sa kolegama sa Univerziteta Indijana razvili novi “vizuelni malver” sposoban da snima i rekonstruiše okruženje smart telefona u 3D prikazu.
Malver je nazvan PlaceRaider i dizajniran je kao aplikacija koja je sposobna da radi u pozadini na bilo kom smart telefonu koji koristi Android 2.3 operativni sistem.
Ideja autora PlaceRaider-a je da malver bude umetnut u aplikaciju za kameru telefona koju bi korisnik preuzeo i pokrenuo, tako da tokom tog procesa malver dobije dozvole potrebne za fotografisanje i slanje slika.
PlaceRaider radi u pozadini fotografišući nasumično i beležeći vreme, lokaciju i položaj telefona. Malver isključuje zvuk na telefonu prilikom fotografisanja koji bi inače upozorio korisnika da se nešto dešava.
Malver zatim vrši odabir slika, u smislu da odbacuje one koje su zamućene ili suviše mračne (npr. nastale dok je telefon bio u džepu) i šalje ih ka centralnom serveru. Sa poslatim materijalom se može rekonstruisati 3D model okruženja korisnika telefona, uz pomoć detalja kao što su orijentacija kamere telefona i lokacija.
Zlonamerni korisnik ovog malvera mogao bi na ovaj način da pretraži prostor tragajući za onim što je vredno krađe u okruženju korisnika telefona, kao i za poverljivim podacima kao što su podaci o kreditnim karticama, podaci za identifikaciju ili podaci iz kalendara koji bi mogli otkriti planove korisnika i kada će on biti odsutan.
Trenutno, malver radi samo na uređajima sa Android operativnim sistemom, ali njegovi autori kažu da se on može prilagoditi i drugim operativnim sistemima kao što su iOS i Windows Phone.
Više detalja o ovome možete pronaći u dokumentu koji su objavili autori PlaceRaider-a (pdf).

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade