Podaci korisnika više od 4000 Android aplikacija greškom javno dostupni
Mobilni telefoni, 13.05.2020, 09:00 AM

Više od 4000 Android aplikacija koje koriste Googleove Firebase baze podataka propuštaju osetljive podatke o svojim korisnicima, uključujući njihove email adrese, korisnička imena, lozinke, telefonske brojeve, puna imena, čet poruke i podatke o lokaciji.
Bob Diačenko iz Security Discoveryja u saradnji sa Comparitechom analizirao je 15735 Android aplikacija.
“4,8% mobilnih aplikacija koje koriste Google Firebase za čuvanje korisničkih podataka nisu pravilno zaštićene, što omogućava bilo kome da pristupa bazama podataka koje sadrže lične podatke korisnika, pristupne tokene i druge podatke, bez lozinke ili bilo kakve druge provere identiteta”, rekao je Comparitech.
Google je 2014. godine kupio Firebase, popularnu platformu za razvoj mobilnih aplikacija koja nudi razne alate koji pomažu programerima da naprave aplikacije, sigurno čuvaju podatke i fajlove aplikacija, rešavaju probleme, pa čak i sarađuju sa korisnicima preko poruka u aplikacijama.
Sa ovim ranjivim aplikacijama, uglavnom igrama, edukativnim aplikacijama, aplikacijama iz kategorije zabave i poslovnim aplikacijama, koje su korisnici Androida instalirali 4,22 milijarde puta, “velike su šanse da je privatnost korisnika Androida ugrožena najmanje jednom aplikacijom”, upozorio je Comparitech.
S obzirom da je Firebase alat za više platformi, istraživači su upozorili i da će pogrešne konfiguracije verovatno uticati i na iOS i veb aplikacije.
Kompletan sadržaj baze podataka, koji se proteže na 4282 aplikacija, uključuje: email adrese (7000000+), korisnička imena (4400000+), lozinke (1000000+), brojeve telefona (5300000+), puna imena (18300000+), chat poruke (6800000+), GPS podatke (6200000+), IP adrese (156000+), adrese stanovanja (560000+).
Osim što je 155066 aplikacija imalo javno izložene baze podataka, istraživači su pronašli 9014 aplikacija sa dozvolama za pisanje što potencijalno omogućava napadaču da ubacuje zlonamerne podatke i ošteti bazu podataka, pa i da širi zlonamerni softver.
Ono što dodatno komplikuje stvar je indeksiranje URL-ova Firebase baze podataka od strane pretraživača kao što je Bing. To nije srećom moguće sa Googleom.
Nakon što je Google 22. aprila obavešten o ovome, kompanija je rekla da će pogođenim programerima pomoći da reše ove probleme.
Korisnicima se sa druge strane savetuje da se drže samo pouzdanih aplikacija i da budu oprezni sa podacima koje dele sa aplikacijama.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade