Podaci korisnika više od 4000 Android aplikacija greškom javno dostupni
Mobilni telefoni, 13.05.2020, 09:00 AM

Više od 4000 Android aplikacija koje koriste Googleove Firebase baze podataka propuštaju osetljive podatke o svojim korisnicima, uključujući njihove email adrese, korisnička imena, lozinke, telefonske brojeve, puna imena, čet poruke i podatke o lokaciji.
Bob Diačenko iz Security Discoveryja u saradnji sa Comparitechom analizirao je 15735 Android aplikacija.
“4,8% mobilnih aplikacija koje koriste Google Firebase za čuvanje korisničkih podataka nisu pravilno zaštićene, što omogućava bilo kome da pristupa bazama podataka koje sadrže lične podatke korisnika, pristupne tokene i druge podatke, bez lozinke ili bilo kakve druge provere identiteta”, rekao je Comparitech.
Google je 2014. godine kupio Firebase, popularnu platformu za razvoj mobilnih aplikacija koja nudi razne alate koji pomažu programerima da naprave aplikacije, sigurno čuvaju podatke i fajlove aplikacija, rešavaju probleme, pa čak i sarađuju sa korisnicima preko poruka u aplikacijama.
Sa ovim ranjivim aplikacijama, uglavnom igrama, edukativnim aplikacijama, aplikacijama iz kategorije zabave i poslovnim aplikacijama, koje su korisnici Androida instalirali 4,22 milijarde puta, “velike su šanse da je privatnost korisnika Androida ugrožena najmanje jednom aplikacijom”, upozorio je Comparitech.
S obzirom da je Firebase alat za više platformi, istraživači su upozorili i da će pogrešne konfiguracije verovatno uticati i na iOS i veb aplikacije.
Kompletan sadržaj baze podataka, koji se proteže na 4282 aplikacija, uključuje: email adrese (7000000+), korisnička imena (4400000+), lozinke (1000000+), brojeve telefona (5300000+), puna imena (18300000+), chat poruke (6800000+), GPS podatke (6200000+), IP adrese (156000+), adrese stanovanja (560000+).
Osim što je 155066 aplikacija imalo javno izložene baze podataka, istraživači su pronašli 9014 aplikacija sa dozvolama za pisanje što potencijalno omogućava napadaču da ubacuje zlonamerne podatke i ošteti bazu podataka, pa i da širi zlonamerni softver.
Ono što dodatno komplikuje stvar je indeksiranje URL-ova Firebase baze podataka od strane pretraživača kao što je Bing. To nije srećom moguće sa Googleom.
Nakon što je Google 22. aprila obavešten o ovome, kompanija je rekla da će pogođenim programerima pomoći da reše ove probleme.
Korisnicima se sa druge strane savetuje da se drže samo pouzdanih aplikacija i da budu oprezni sa podacima koje dele sa aplikacijama.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade