Posle upozorenja G Data, eBay povukao iz prodaje kineske smart telefone sa malverom
Mobilni telefoni, 20.06.2014, 06:58 AM

Smart telefon N9500 kineskog proizvođača Star povučen je sa eBaya posle otkrića nemačkog proizvođača antivirusa, kompanije G Data, da se uređaj iz fabrike isporučuje sa ugrađenim spywareom.
Starov N9500 dolazi do kupaca sa preinstaliranim špijunskim programom koji je maskiran u aplikaciju Google Play Store, i koji se ne može ukloniti sa uređaja jer je deo firmwarea. Program kriminalcima pruža neograničene mogućnosti s obzirom da obezbeđuje potpun pristup sadržaju telefona.
Podatke koje prikuplja sa telefona, između ostalih, i podatke o elektronskom bankarstvu i SMS poruke, malver šalje serveru u Kini koji je pod kontrolom kriminalaca. Program takođe blokira i instalaciju bezbednosnih ažuriranja.
Kristijan Geškat, produkt menadžer mobilnih rešenja u kompaniji G Data, kaže da je identitet onih koji kontrolišu ovaj malver nepoznat i da nije moguće saznati ko na kraju dobija podatke koje prikuplja malver i šta se radi sa tim podacima.
U izjavi za BBC, iz eBaya su rekli da je kompanija zbog otkrića da smart telefoni Star N9500 imaju preinstalirani spyware, zabranila njihovu prodaju. N9500 se još uvek može kupiti na Amazonu i nekim drugim sajtovima.
Iako Star nije poznati proizvođač, smart telefon N9500 može biti veoma primamljiva ponuda za kupce, s obzirom da telefon veoma podseća na Samsungov S4, da ima četvoro-jezgarni procesor i kameru od 12MP, a neke verzije uređaja nude i dual SIM podršku. Sve to se prodaje po ceni od 130 do 165 evra, što je tri puta manje od realne cene za ovakav uređaj.
Nije poznato da li je kineski proizvođač znao za spyware u svojim uređajima, ali ovo nije prvi put da je jedna kineska fabrika optužena da isporučuje uređaje sa preinstaliranim malverom.
Pre dve godine, Microsoft je izvestio da nekoliko proizvođača računara iz Kine isporučuju uređaje sa prethodno instaliranim malicioznim programima. Prošle godine, nemačka firma E-Plus je objavila da se neki kineski Android smart telefoni isporučuju sa SD karticama koje su inficirane kompjuterskim crvom.
Ni malver Uupay koji je pronađen na Starovim N9500 telefonima nije nov. Kompanija Kaspersky Lab je krajem marta takođe analizirala ovaj malver koji se krio iza preinstaliranog programa DataService koji se isporučivao kupcima Android smart telefona.

Izdvojeno
Vlade špijuniraju Appleove i Googleove korisnike preko push notifikacija

Američki senator Ron Vajden iz Komiteta za obaveštajne poslove Senata izneo je tvrdnje da vlade širom sveta koriste mobilna push obaveštenja kako ... Dalje
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju: Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan

Appleov “Lockdown” režim nije neprobojan, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbednost. U današnjem digitalnom dobu, gde su mobilni ure... Dalje
Malver SpyLoan u aplikacijama na Google Play preuzelo 12 miliona korisnika
.jpg)
Više od 12 miliona korisnika preuzelo je sa Google Play zlonamerne aplikacije koje se nazivaju zajedničkim imenom SpyLoan, ali bi taj broj mogao bit... Dalje
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Pratite nas
Nagrade