Programer lažnog antivirusa tvrdi da je Virus Shield bio ''glupa greška'' a ne prevara

Mobilni telefoni, 14.04.2014, 10:29 AM

Programer lažnog antivirusa tvrdi da je Virus Shield bio ''glupa greška'' a ne prevara

Programer lažne antivirusne aplikacije za Android “Virus Shield” koja je preuzeta više od 30000 puta sa Google Play marketa, pre nego što ju je Google uklonio, rekao je britanskom Gardijanu da nije reč o prevari već o “glupoj grešci” i da će korisnicima koji su je preuzeli i platili novac biti vraćen.

Džesi Karter čiji je tim Deviant Solutions postavio spornu aplikaciju 28. marta tvrdi da nikada nisu nameravali da prevare korisnike Google Play marketa nudeći im potpuno beskorisnu aplikaciju po ceni od 3,99 dolara.

Aplikacija Virus Shield našla se na Google Play u nedelju 28. marta, a uklonjena je takođe u nedelju, 6. aprila.

Aplikacija je predstavljana korisnicima kao anti-malver skener, koji ne utiče na potrošnju baterije. U opisu aplikacije programeri su naveli da aplikacija ubrzava rad telefona i blokira dosadne reklame sa kojima se korisnici Androida svakodnevno susreću.

Međutim, Virus Shield nije radio ništa od ovoga nego je samo grafički simulirao svoju navodnu aktivnost, menjajući ikonu sa crvenim krstićem drugom koja je imala oznaku “√”. Analizom aplikacije Android Police je otkrio da njen kod ne sadrži ništa što bi radilo nešto od obećanog.

Aplikacija je povučena sa Google Play marketa, ali je ostalo nejasno ko je to uradio. Svi veruju da je za to zaslužan Google, čija su pravila prekršili programeri aplikacije a koja jasno zabranjuju aplikacijama da koriste lažne ili informacije koje navode na pogrešan zaključak u sadržaju, naslovu, ikonama, opisu ili snimcima ekrana. Međutim, Karter sada tvrdi da je aplikaciju povukao on lično.

On navodi da je jedan od programera njegovog tima napravio grešku i da verzija aplikacije koju je analizirao Android Police nije ni trebalo da bude objavljena. Ta verzija je samo sadržala korisnički interfejs aplikacije.

Nakon što su pročitali članak na sajtu Android Police, Deviant Solutions je reagovao odmah i povukao spornu verziju aplikacije, ali i pokušao da postavi onu koju su nameravali da ponude korisnicima. Međutim, za to je bilo kasno, jer je njihov Google Play nalog suspendovan pre neko što su uspeli da poprave štetu. Karter kaže da novac od prodaje aplikacije nisu ni dobili ali da će on biti vraćen korisnicima, kao i da će im možda ponuditi pravu verziju aplikacije i to besplatno.

Aplikacija je povučena sa marketa pre 15. u mesecu, odnosno pre datuma kada Google isplaćuje novac programerima. To ukazuje da Karter i njegov tim neće dobiti novac od prodaje aplikacije.

Iz Googlea su odbili da daju komentar o tome šta će preduzeti povodom ove aplikacije jer se kompanija nikada ne izjašnjava o pojedinačnim aplikacijama.

Korisnici mogu da povrate novac u roku od 24 časa od momenta preuzimanja aplikacija, ali nije poznato koliko njih je to učinilo u slučaju aplikacije Virus Shield. Prema trenutnim procenama, s obzirom da Karter nije uspeo da izvuče novac od prodaje aplikacije, na Googleovom računu se nalazi oko 90000 dolara od prodaje lažne aplikacije. Šta će se sa tim novcem dogoditi i da li će biti vraćen korisnicima ostaje da se vidi.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje

Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje

Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje

WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje