Šta se krije iza Android aplikacija od kojih korisnici zarađuju

Mobilni telefoni, 30.05.2017, 00:30 AM

Šta se krije iza Android aplikacija od kojih korisnici zarađuju

Roman Unuček, bezbednosni istraživač iz kompanije Kaspersky Lab osam meseci je pratio Android trojanca Ztorg da bi razotrkio jednu od najsloženijih šema za distribuciju malvera za Android koja je ikad viđena.

Prema rečima Unučeka, od prošle godine, kriminalna grupa koja stoji iza malvera Ztorg koristila je takozvane "nagradne aplikacije" za infekciju Android uređaja.

Korisnici se nagrađuju ako instaliraju određene aplikacije. Korisnici nagradnih aplikacija dobijaju proviziju od nekoliko američkih centi kao nagradu za instalaciju aplikacije. Što više aplikacija instaliraju, to će zaraditi više novca koji mogu iskoristiti za kupovinu novčića za igru ili za pristup komercijalnim aplikacijama.

Ovima aplikacijama obično upravljaju firme koje se bave oglašavanjem i koje programeri aplikacija plaćaju da bi njihove aplikacije bile instalirane na što više uređaja.

Od aplikacija za nagrađivanje svi profitiraju i dobijaju ono što žele - korisnici dobijaju novac, proizvođač aplikacije obezbeđuje instalacije, a oglašivač dobija nadoknadu za instalaciju.

Neke od ovakvih aplikacija koje su se mogle preuzeti iz Play prodavnice isproručivale su aplikacije sa Ztorg malverom. Nisu sve aplikacije isporučivane preko nagradnih aplikacija bile inficirane trojancem, ali s vremena na vreme, pojavile bi se trojanizovane aplikacije.

Unuček je slučajno otkrio način distribucije malvera, koga je primetio septembra prošle godine u aplikaciji vodiču za Pokemon Go.

Kako je pronalazio nove aplikacije inficirane malverom Ztorg u Play prodavnici, Unuček je primetio da popularnost ovih aplikacija raste neobično brzo, i da se broj instalacija aplikacija ponekad udvostručuje preko noći.

Unuček je pratio izvor ovih instalacija do nagradnih aplikacija kao što su Appcoins, SuperPocket ili Make money-Earn poklon kartica.

Unuček je kontaktirao programere aplikacije Appcoins da bi saznao odakle dolazi reklamna ponuda za aplikaciju inficiranu malverom Ztorg. Programeri Appcoins su obrisali tu ponudu i odgovorili Unučeku da nema malvera i da nisu uradili ništa loše. To nije bio odgovor koji je Unuček očekivao, što dovodi u pitanje namere i profesionalizam ljudi koji stoje iza ovih servisa.

Unuček je otkrio i da grupa koja distribuira Ztorg i grupa koja stoji iza Android malvera Gooligan dele deo infrastrukture. Gooligan je malver koji je prvi put primećen novembra prošle godine.

Skoro sve Android aplikacije inficirane malverom Ztorg širile su se preko nagradnih aplikacija koje su registrovali programeri koji koriste emailove sa vijetnamskim imenima.

Unuček kaže da je od početka praćenja trojanca, od septembra prošle godine, pronalazio i prijavljivao Googleu najmanje tri inficirane aplikacije u Play prodavnici. Poslednja koju je otkrio je ona koja je postavljena u Play prodavnicu aprila ove godine, ali Unuček je siguran da će biti još ovakvih aplikacija.

Aplikacije inficirane malverom Ztorg su veoma opasne, jer kada korisnik pokrene takvu aplikaciju, trojanac koristi rooting exploite da bi dobio administratorske privilegije na korisničkim uređajima.

Do sada je primećeno da Ztorg koristi ove privilegije za prikazivanje reklama, ali malver bi mogao da pričini i veću štetu na uređaju ako njegovi autori to nekad budu poželeli.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje