Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Mobilni telefoni, 27.02.2024, 13:30 PM

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Izveštaj kompanije Kaspersky predstavljen na Svetskom kongresu mobilne tehnologije u Barseloni, otkrio je eskalaciju rizika sa kojima se korisnici mobilnih uređaja suočavaju širom sveta. Kaspersky je na kongresu predstavio svoju godišnju analizu mobilnih pretnji, otkrivajući zapanjujući porast napada na mobilne uređaje od 52% u 2023. u odnosu na prethodnu godinu.

Prema izveštaju, broj napada na mobilne uređaje porastao je na skoro 33,8 miliona u 2023. godini, što je značajno povećanje u odnosu na prethodnu godinu. Među nekoliko otkrivenih pretnji, reklamni softver (adaware) se pokazao kao najzastupljenija, čineći 40,8% svih identifikovanih pretnji.

Iako je došlo do pada broja instalacionih paketa bankarskih trojanaca, napadi mobilnih bankarskih malvera ostali su stabilni. Konkretno, Kaspersky je otkrio više od 1,3 miliona zlonamernih instalacionih paketa, od kojih je 154.000 sadržalo trojance za mobilno bankarstvo.

Kaspersky kaže da sajber kriminalci koriste različite taktike za distribuciju mobilnih pretnji, infiltrirajući se i u zvanične i nezvanične prodavnice aplikacija. Primećeno je da se zlonamerne aplikacije infiltriraju na Google Play, a lažne investicione aplikacije su uobičajena maska. Pored toga, modovi za WhatsApp i Telegram koji imaju za cilj krađu korisničkih podataka, identifikovani su kao preovlađujući vektori napada.

„Porast aktivnosti Android malvera i rizičnog softvera tokom 2023. označava zabrinjavajući pomak nakon perioda relativnog mira“, kaže Anton Kiva, stručnjak za bezbednost mobilnih uređaja u kompaniji Kaspersky.

„Dostižući nivo koji podseća na početak 2021., ovaj porast naglašava značajnu pretnju sa kojom se korisnici suočavaju. To je podsetnik na važnost neophodnosti opreza i sprovođenja robusnih bezbednosnih mera za zaštitu od evoluirajućih sajber pretnji.“

Kaspersky je dao nekoliko preporuka za korisnike mobilnih uređaja, uključujući preuzimanje aplikacija samo iz zvaničnih prodavnica, pregled dozvola za aplikacije, korišćenje pouzdanih bezbednosnih rešenja i redovno ažuriranje operativnih sistema i neophodnih aplikacija.

Foto: Obi Onyeador / Pexels


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Apple Pay prevara se širi globalno: jedna poruka dovoljna da ostanete bez novca

Apple Pay prevara se širi globalno: jedna poruka dovoljna da ostanete bez novca

Nova prevara cilja korisnike iPhone uređaja širom sveta - prevaranti koriste lažna upozorenja o sumnjivim aktivnostima na Apple Pay nalogu kako bi ... Dalje

Četiri nova Android malvera kradu podatke iz više od 800 aplikacija

Četiri nova Android malvera kradu podatke iz više od 800 aplikacija

Istraživači iz Zimperium zLabs-a otkrili su četiri nove porodice Android malvera koje se trenutno koriste u četiri različite kampanje usmerene na... Dalje

Novi Android malver Mirax pretvara zaražene uređaje u alat za sajber napade

Novi Android malver Mirax pretvara zaražene uređaje u alat za sajber napade

Istraživači iz kompanije Cleafy otkrili su novog Android bankarskog trojanca pod nazivom Mirax, koji se širi Evropom a koji kombinuje daljinski pri... Dalje

NoVoice malver na Google Play: zaraženo 2,3 miliona Android uređaja

NoVoice malver na Google Play: zaraženo 2,3 miliona Android uređaja

Novi Android malver pod nazivom NoVoice otkriven je u Google Play prodavnici, skriven u više od 50 aplikacija koje su zajedno preuzete najmanje 2,3 m... Dalje

Apple napravio neuobičajen potez: bezbednosne zakrpe za iOS 18 zbog DarkSword exploita

Apple napravio neuobičajen potez: bezbednosne zakrpe za iOS 18 zbog DarkSword exploita

Apple je doneo neuobičajenu odluku da zaštiti starije iPhone uređaje, potvrdivši da će objaviti bezbednosno ažuriranje za uređaje koji i dalje ... Dalje