Tri miliona korisnika inficiralo Android telefone novim malverom sakrivenim u aplikacijama u Play prodavnici
Mobilni telefoni, 14.07.2022, 10:00 AM

Novi malver za Android koji krišom preplaćuje korisnike na premijum servise preuzet je iz Google Play prodavnice više od 3.000.000 puta pre nego što su aplikacije u kojima je bio sakriven najzad uklonjene iz prodavnice. Malver koji je nazvan „Autolycos“ otkrio je istraživač Maksim Ingrao iz firme Evina u najmanje osam Android aplikacija, od kojih su dve do juče bile dostupne u Google Play prodavnici.
Dve aplikacije koje su i juče bile dostupne korisnicima Play prodavnice su „Funny Camera“, koja je imala više od 500.000 instalacija, i „Razer Keyboard & Theme“ sa više od 50.000 instalacija.
Ostalih šest aplikacija je ranije uklonjeno iz Google Play prodavnice, ali oni koji su ih instalirali i dalje rizikuju naplaćivanje skupe pretplate zbog aktivnosti malvera. Reč je o sledećim aplikacijama:
Vlog Star Video Editor (com.vlog.star.video.editor) - milion preuzimanja
Creative 3D Launcher (app.launcher.creative3d) - milion preuzimanja
Wow Beauty Camera (com.wowbeauty.camera) - 100.000 preuzimanja
Gif Emoji Keyboard (com.gif.emoji.keyboard) - 100.000 preuzimanja
Freeglow Camera 1.0.0 (com.glow.camera.open) - 5.000 preuzimanja
Coco Camera v1.1 (com.toomore.cool.camera) -1000 preuzimanja
Ingrao je otkrio zlonamerne aplikacije u junu 2021. i prijavio ih Googleu u to vreme. Kompaniji je trebalo šest meseci da ukloni iz Play prodavnice šest aplikacija, dok su dve i posle toga ostale u prodavnici.
Nakon što je prošlo toliko vremena od trenutka kada je obavestio Google o zlonamernim aplikacijama, Ingrao je obelodanio svoje otkriće.
U mnogim slučajevima, zlonamerne aplikacije su zahtevale dozvolu za čitanje SMS poruka nakon instalacije na uređaju, što im je omogućavalo da pristupe SMS porukama žrtve.
Da bi promovisali aplikacije i privukli nove korisnike, oni koji su distribuirali malver su pokrenuli brojne reklamne kampanje na društvenim mrežama. Samo za Razer Keyboard & Theme, Ingrao je izbrojao 74 reklamne kampanje na Facebooku.
Aplikacije sa velikim brojem preuzimanja imale su brojne negativne kritike, ali one sa manjim brojem preuzimanja imale su dobre ocene zahvaljujući botovima.
Da bi se zaštitili od ovakvih malvera, korisnici Androida treba da prate potrošnju interneta i baterije, da se staraju o tome da Play Protect bude aktivan i da pokušaju da broj aplikacija koje instaliraju na svojim pametnim telefonima drže na minimumu.

Izdvojeno
BrutePrint: Zaštita pametnih telefona otiskom prsta nije pouzdana koliko se mislilo

Opšte je prihvaćeno mišljenje da je prepoznavanje otiska prsta prilično siguran metod autentifikacije. Ipak, s vremena na vreme se pojave publikac... Dalje
Ne javljajte se na pozive sa nepoznatih stranih brojeva na WhatsAppu

Sve veći broj ljudi prijavljuje da dobijaju neočekivane pozive na WhatsAppu sa stranih brojeva. Ovi pozivi mogu biti deo prevara pa je od ključne ... Dalje
Više od 400 miliona Android uređaja zaraženo malverom iz aplikacija preuzetih sa Google Play

Istraživači iz kompanije Doctor Web otkrili su novi malver za Android koji se distribuira kao SDK za reklame. Malver je primećen u više aplikacija... Dalje
Predator je komercijalni špijunski softver i mnogo je opasniji nego što se mislilo

Komercijalna upotreba špijunskog softvera je u porastu, a čini se da i broj kompanija koje isporučuju ovakve proizvode i usluge raste. Ovi sofistic... Dalje
Na Google Play pronađena aplikacija sa trojancem koji krade fajlove sa zaraženog Android uređaja

Istraživači malvera iz kompanije ESET pronašli su trojanca za daljinski pristup (RAT) u Google Play prodavnici, sakrivenog u Android aplikaciji za ... Dalje
Pratite nas
Nagrade