Trojanac Tordow krade fotografije, dokumente i lozinke sa Android uređaja
Mobilni telefoni, 22.09.2016, 09:00 AM

Trojanac Tordow (Trojan-Banker.AndroidOS.Tordow) otkriven je u februaru ove godine kada su stručnjaci Kaspersky Laba primetili prve infekcije Android uređaja ovim malverom, do kojih je dolazilo tako što su žrtve preuzimale inficirane aplikacije iz alternativnih prodavnica aplikacija. Od tada su stručnjaci ruske kompanije pažljivo pratili razvoj ovog bankarskog trojanca čiji kapaciteti značajno prevazilaze funkcionalnost većine drugih bankarskih malvera.
Većina aplikacija koje šire Tordow su kopije popularnih Android aplikacija kao što su VKontakte, DrugVokrug, Pokemon Go, Telegram, Odnoklassniki ili Subway Surf.
Sajber kriminalci dodaju maliciozni kod kodu originalnih aplikacija koje se prepakovane zatim nude korisnicima nezvaničnih prodavnica aplikacija.
Korisnici koji preuzmu ove aplikacije ne znajući za to pokreću maliciozni kod unutar ovih aplikacija kada ih pokrenu prvi put.
Taj maliciozni kod ugrađen u maliciozne aplikacije je ustvari neka vrsta downloadera koji preuzima glavnu komponentu trojanca Tordow, koja sadrži linkove za preuzimanje nekoliko drugih fajlova - module trojanca, ali i paket exploita koji omogućava trojancu da dobije administratorske privilegije. Broj linkova može da varira u zavisnosti od namera kriminalaca. Svaki preuzeti fajl može sa servera da preuzme, dešifruje i pokrene nove komponente.
Tordow ima potpunu kontrolu nad uređajem. Stručnjaci Kaspersky Laba koji su analizirali izvorni kod trojanca kažu da malver može da krade kontakte, snima, preusmerava i blokira pozive, šalje, krade i briše SMS poruke, proverava stanje računa, obavlja pozive, preuzima i pokreće fajlove, instalira i uklanja aplikacije, blokira uređaj prikazujući web stranicu po izboru kriminalaca, šalje spisak fajlova koji se nalaze na uređaju, šalje fajlove serveru, menja nazive fajlova i restartuje telefon.
Osim toga Tordow krade informacije iz Android browsera i Chromea, ako je on instaliran na uređaju, kao što su istorija pretrage, kolačići i lozinke, a nekad čak i sačuvane informacije o bankovnom računu. Root pristup omogućava trojancu da ukrade skoro svaki fajl sa sistema - od fotografija i dokumenata do fajlova koji sadrže informacije o nalozima za mobilne aplikacije.
Kaspersky Lab preporučuje korisnicima da ne istaliraju aplikacije iz nezvaničnih izvora i da koriste antivirusna rešenja kako bi zaštitili svoje uređaje.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade