Trojanac koji je inficirao 45000 Android uređaja ponovo se instalira nakon uklanjanja

Mobilni telefoni, 30.10.2019, 10:00 AM

Trojanac koji je inficirao 45000 Android uređaja ponovo se instalira nakon uklanjanja

U proteklih nekoliko meseci stotine korisnika Androida žalile su se na internetu na misteriozni malver koji se skriva na zaraženim uređajima i koji se navodno može ponovo instalirati čak i nakon što ga korisnici uklone ili fabrički resetuju svoje uređaje.

Malver koji je nazvan Xhelper je već zarazio više od 45000 Android uređaja u poslednjih šest meseci. Svakog meseca Xhelper u proseku zarazi najmanje 2400 uređaja, navodi se u izveštaju koji je objavila kompanija Symantec.

Sudeći prema onome što tvrde korisnici zaraženih uređaja, Xhelper sam aktivira opciju "instaliraj aplikacije iz nepoznatih izvora". Jedan od korisnika koji su se žalili kaže da se malver skoro svakog dana instalira iznova. Drugi korisnik kaže da je probao da restartuje telefon i da obriše sve sa uređaja, ali da se malver vratio. Prema tvrdnjama žrtava, malver dolazi već instaliran na telefonu iz Kine.

Iako istraživači Symanteca nisu pronašli izvor odakle dolazi zlonamerna aplikacija koja sadrži malver Xhelper, u Symantecu sumnjaju da je zlonamerna sistemska aplikacija koja je preinstalirana na Android uređajima određenih marki zapravo preuzela malver.

"Nijedan od uzoraka koje smo analizirali nije dostupan u Google Play prodavnici. Iako je moguće da Xhelper korisnici preuzimaju iz nepoznatih izvora, verujemo da to možda nije jedini kanal distribucije", kažu Symantecovi istraživači.

„Iz naše telemetrije, viđali smo ove aplikacije češće instalirane na određenim markama telefona, što nas navodi da verujemo da se napadači možda fokusiraju na određene marke.“

U jednom drugom izveštaju koji je pre dva meseca objavila firma Malwarebytes, navodi se da Xhelper širi „web preusmeravanjima“ ili preko sumnjivih web sajtova koji korisnike podstiču na preuzimanje aplikacija iz nepouzdanih izvora.

Xhelper se instalira kao komponenta aplikacije koja se ne pojavljuje na pokretaču aplikacija uređaja kako bi ostao saktiven od korisnika.

Da bi se pokrenuo, Xhelper se oslanja na neke spoljne događaje koje pokreću korisnici, kao što su povezivanje ili isključenje inficiranog uređaja iz napajanja, ponovno pokretanje uređaja ili instaliranje ili deinstaliranje aplikacije.

Kada je malver pokrenut, povezuje se sa serverom preko šifrovanog kanala i preuzima dodatne komponente kao što su dropperi, clickeri i rootkit komponente.

U Symantecu smatraju da ovo omogućava napadaču više opcija, uključujući krađu podataka ili čak potpuno preuzimanje uređaja.

Istraživači veruju da sajber-kriminalci još uvek rade na izvornom kodu malvera.

Xhelper cilja korisnike Android pametnih telefona prevashodno u Indiji, Sjedinjenim Državama i Rusiji.

Iako mnogi proizvođači antivirusa za Android detektuju Xhelper, oni ga još uvek ne mogu trajno ukloniti ili sprečiti da se ponovo instalira na zaraženim uređajima.

Pošto je izvor malvera još uvek nepoznat, korisnicima se preporučuje da preduzmu jednostavne, ali efikasne mere predostrožnosti: ažurirajte uređaj i aplikacije, izbegavajte preuzimanja aplikacija iz nepoznatih izvora, uvek pazite na dozvole koje zahtevaju aplikacije, često pravite rezervne kopije podataka i instalirajte dobru antivirusnu aplikaciju koja štiti od ovog i sličnih malvera.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Stručnjaci upozoravaju na dramatičan porast napada malvera na mobilne uređaje

Izveštaj kompanije Kaspersky predstavljen na Svetskom kongresu mobilnih tehnologija u Barseloni, otkrio je eskalaciju rizika sa kojima se korisnici m... Dalje

Trojanac Anatsa ponovo pronađen u aplikacijama na Google Play

Trojanac Anatsa ponovo pronađen u aplikacijama na Google Play

Istraživači iz firme ThreatFabric primetili su na Google Play pet aplikacija koje je preuzelo više od 150.000 korisnika koji su na taj način infic... Dalje