Trojanac maskiran u Flash Player krade lozinke za aplikacije banaka i informacije o kreditnim karticama

Mobilni telefoni, 04.11.2016, 01:00 AM

Trojanac maskiran u Flash Player krade lozinke za aplikacije banaka i informacije o kreditnim karticama

Kompanija Fortinet upozorila je korisnike mobilnih aplikacija banaka na novog bankarskog trojanca koji inficira Android uređaje korisnika u SAD, Nemačkoj, Francuskoj, Australiji, Turskoj, Poljskoj i Austriji. Trojanac krade korisnička imena i lozinke za 94 mobilne aplikacije banaka. S obzirom da može da presreće SMS komunikacije, malver može da prevari sistem dvofaktorne autentifikacije koji koristi SMS poruke. Pored toga, ovaj malver sadrži module koji ciljaju aplikacije nekih popularnih društvenih mreža.

Trojanac je maskiran u Flash Player. Kada se instalira, na ekranu se pojavljuje ikona Flash Playera. Kada korisnik klikne na nju i pokrene aplikaciju, malver traži administratorska prava preko lažnog Google Play servisa. Ako ih dobije, njegov mehanizam samoodbrane sprečava deinstalaciju malvera.

Međutim, nije lako reći ne malveru koji traži administratorska prava. Kada se pokrene aplikacija Flash Player, ona prikazuje prozor preko drugih aplikacija. Ako korisnik klikne na "CANCEL", prozor se zatvara, a aplikacija se ponovo pokreće i ponovo prekriva druge aplikacije. Ako korisnik klikne na "ACTIVATE" da bi sklonio taj zahtev sa ekrana, malver dobija administratorska prava. Tada ikona Flash Player nestaje iz launchera, ali malver ostaje aktivan u pozadini.

Kada se malver instalira, on prikuplja informacije o uređaju, šalje ih komando-kontrolnom serveru, i čeka da server odgovori komandama.

Informacije koje malver prikuplja i šalje komando-kontrolnom serveru uključuju IMEI uređaja, ICO kod države, verziju Androida, model uređaja, broj telefona, informacije o instaliranim aplikacijama i druge.

Osim toga, malver cilja i popularne aplikacije kao što su Google Play prodavnica, Calculator, Facebook, Facebook Messenger, Whatsapp, Skype, Snapchat, Twitter, Viber, Instagram i Snapchat.

Kada korisnik pokrene neku od ovih aplikacija, malver prikazuje prozor iznad pokrenute legitimne aplikacije. Cilj je prevariti korisnika da unese informacije o kreditnoj kartici - broj kartice, datum isteka, CCV. Malver čak može da proveri da li su podaci koje je uneo korisnik validni. Ako jesu, malver prikazuje lažni prozor "Verified by Visa" ili "MasterCard SecureCode". Na taj način malver snima sve informacije o kartici i "Visa SecureCode" ili "MasterCard SecureCode".

Malver prikazuje lažni prozor za prijavljivanje preko aplikacije banke koju korisnik koristi, da bi ukrao korisničko ime i lozinku za aplikaciju, koje zatim šalje serveru.

Malver se može ukloniti sa uređaja na sledeći način. Korisnik treba da onemogući administratorska prava malveru u Settings --> Security --> Device administrators --> Google Play Service --> Deactivate i zatim deinstalira lažni Flash Player preko Settings --> Apps --> Flash-Player-update --> Uninstall.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje