Trojanac pronađen u devet aplikacija u Play prodavnici

Mobilni telefoni, 16.11.2017, 01:00 AM

Trojanac pronađen u devet aplikacija u Play prodavnici

Stručnjaci ruske firme Doctor Web otkrili su nekoliko aplikacija u Googleovoj prodavnici Play koje sadrže trojanca Android.RemoteCode.106.origin. Ovaj maliciozni program krišom otvara web sajtove i klikće na reklamne linkove i banere koji se nalaze na njima, veštački povećavajući statistiku saobraćaja. Osim toga, malver može da izvodi fišing napade i krade poverljive informacije.

Android.RemoteCode.106.origin je otkriven u devet programa, koje su preuzeti između 2370000 i 11700000 puta.

Trojanac je pronađen u sledećim aplikacijama:

  • Sweet Bakery Match 3 - Swap and Connect 3 Cakes 3.0;

  • Bible Trivia, verzija 1.8;

  • Bible Trivia - besplatna verzija 2.4;

  • Fast Cleaner light, verzija 1.0;

  • Make Money 1.9;

  • Band Game: Piano, Guitar, Drum, verzija 1.47;

  • Cartoon Racoon Match 3 - Robbery Gem Puzzle 2017, verzija 1.0.2;

  • Easy Backup & Restore, verzija 4.9.15;

  • Learn to Sing, verzija 1.2.

Stručnjaci Doctor Weba obavestili su o ovome Google, koji je reagovao brzo, tako da su neke od aplikacije ažurirane i sada ne sadrže trojanca, dok ostale i dalje predstavljaju pretnju.

Pre početka svojih aktivnosti, Android.RemoteCode.106.origin obavlja više provera. Ako su ispunjeni određeni uslovi, on šalje zahtev serveru za upravljanje i kontrolu (C&C) i pokušava da otvori link primljen u dolaznoj poruci. Ako uspe u tome, Android.RemoteCode.106.origin koristi svoju glavnu funkcionalnost.

Trojanac sa svog C&C servera preuzima spisak modula koje treba pokrenuti. Jedan od njih je Android.Click.200.origin. On automatski otvara web sajt u browseru, a adresu web sajta dobija preko C&C servera. Ova funkcija se može koristiti za veštačko povećanje brojeva statistike saobraćaja. Ovaj modul se može koristiti i za fišing napade.

Drugi modul, nazvan Android.Click.199.origin, osigurava rad treće komponente - Android.Click.201.origin. Glavni zadatak modula Android.Click.199.origin je preuzimanje, pokretanje i ažuriranje modula Android.Click.201.origin.

Android.Click.201.origin se nakon pokretanja, povezuje se sa C&C serverom od koga dobija komande. Ove komande sadrže adrese web sajtova koje trojanac otvara u nevidljivom režimu u WebWiewu. Nakon što dođe na jednu od ciljnih adresa, Android.Click.201.origin sam klikće na reklamni baner koji je naveden u komandi ili na proizvoljni element otvorene stranice. Ovi postupci se obavljaju sve dok ne ostvari zadati broj klikova.

Glavna svrha Android.RemoteCode.106.origin je preuzimanje i pokretanje dodatnih malicioznih modula koji se koriste za poboljšanje statistike saobraćaja web sajtova i zarade od prikazivanja reklama. Ovo sajber kriminalcima donosi profit. Pored toga, trojanac se može koristiti za obavljanje fišing napada i krađu poverljivih informacija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric otkrili su novog bankarskog trojanca za Android koga su nazvali Brokewell, koji može da snimi sva... Dalje

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje