Trojanac u lažnoj Android verziji aplikacije Clubhouse
Mobilni telefoni, 23.03.2021, 11:00 AM

Trojanac za Android „BlackRock“ predstavlja se kao Android verzija aplikacije za glasovnu komunikaciju Clubhouse. Da biste postali korisnik ove aplikacije, morate dobiti poziv od prijatelja a treba napomenuti da je aplikacija trenutno dostupna samo korisnicima iOS uređaja i da nema verzije za Android.
Istraživači kompanije ESET kažu da je malver stvoren u svrhu krađe podataka za prijavljivanje za ukupno 458 online servisa.
Spisak ciljanih aplikacija uključuje sve vrste finansijskih i aplikacija za kupovinu, aplikacije menjačnica kriptovaluta, kao i aplikacije društvenih mreža i aplikacije za slanje poruka kao što su Twitter, WhatsApp, Facebook, Amazon, Netflix, Outlook, eBay, Coinbase, Plus500, Cash App, BBVA, LloydsBank i druge.
BlackRock koristi prekrivajući ekran koji mu omogućava da ukrade podatke za prijavljivanje žrtava kad god se pokrene neka od ciljanih aplikacija. Od korisnika se traži da unese svoje podatke za prijavljivanje na nalog, što žrtva radi misleći da to radi u aplikaciji koju je pokrenula.
Glavni problem je to što malver može presretati tekstualne poruke a samim tim i one koje su deo dvofaktorne autentifikacije koja se oslanja na SMS.
Zlonamerna aplikacija takođe zahteva od žrtve da omogući usluge pristupačnosti koje sajber-kriminalcima daju kontrolu nad uređajem.
ESET-ov istraživač Lukas Stefanko kaže da je lažni veb sajt Clubhousea „dobro urađena kopija legitimnog veb sajta Clubhousea“, ali da postoji nekoliko razlika. Ako korisnik preuzima aplikaciju sa legitimnog veb sajta, bio bi preusmeren na Google Play. Na lažnom sajtu automatski se preuzima aplikacija na korisnikov uređaj, čim korisnik klikne na „Preuzmi je na Google Play“.
Još jedna ključna razlika koju treba primetiti je da veza nije sigurna (HTTP umesto HTTPS) i da je legitimni sajt joinclubhouse.com, a lažni joinclubhouse.mobi.
Treba napomenuti da Clubhouse zaista planira da objavi Android verziju svoje aplikacije, ali se to još uvek nije desilo.
Da bi izbegli probleme sa ovakvim malverima, korisnici bi trebalo da koriste samo zvanične prodavnice aplikacija, a kada ih preuzmu, trebalo bi da budu oprezni sa dozvolama koje daju aplikacijama. Ako je moguće, umesto SMS-a treba koristiti softverske ili hardverske generatore jednokratnih kodova (OTP).
I na kraju, uvek bi trebalo pregledati ocene aplikacije i recenzije korisnika pre instaliranja bilo koje aplikacije.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade