U aplikacijama za uređivanje fotografija pronađen malver MobOk koji je izvlačio novac od korisnika
Mobilni telefoni, 25.06.2019, 11:30 AM

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su da su aplikacije za uređivanje fotografija, Pink Camera i Pink Camera 2, krišom prijavljivale korisnike na premijum servise. U aplikacijama koje su se mogle preuzeti iz Play prodavnice otkriven je malver MobOk.
Aplikacije Pink Camera i Pink Camera 2, koje su sada uklonjene iz Play prodavnice, instalirane su oko 10000 puta, kažu istraživači iz kompanije Kaspersky. One imaju originalnu (iako ograničenu) funkcionalnost za uređivanje fotografija, ali su takođe opremljene veoma opasnim backdoorom koji napadaču omogućava skoro potpunu kontrolu nad zaraženim uređajem.
Igor Golovin, istraživač Kaspersky Laba, kaže da su aplikacije dizajnirane da kradu lične podatke od žrtava i koriste ih da bi ih pretplatili na premijum servise. „Čim korisnici počnu da uređuju svoje slike koristeći aplikacije Pink Camera, aplikacije traže pristup obaveštenjima koja pokreću zlonamerne aktivnosti u pozadini. Kada je žrtva zaražena, malver MobOk je prikuplja informacije o uređaju, kao što je broj telefona, kako bi iskoristio ove informacije u kasnijim fazama napada.”
Aplikacije su takođe tražile pristup Wi-Fi kontrolama i obaveštenjima i tražile su ga sve dok korisnik ne kaže „da“. Dok žrtva uređuje fotografiju, aplikacija u pozadini prikuplja informacije o uređaju i šalje ih komandno-kontrolnom (C2) serveru.
U kasnijim fazama napada, MobOk isključuje Wi-Fi na telefonu, i aktivira mobilni internet. Od tog trenutka, napadači su pretplatili žrtvu na neke pretplatničke usluge. To će rezultirati većim računom koji će korisnik morati da plati. Kreditna ili debitna kartica nisu ugroženi.
Malver je otvara web stranice servisa na koji se korisnik pretplatio ne svojom voljom i ponaša se kao skriveni pozadinski pregledač. Koristeći prethodno ukradeni broj telefona, zlonamerni softver ga ubacuje u polje za pretplatu i potvrđuje kupovinu. Pošto ima potpunu kontrolu nad uređajem i može da proveri obaveštenja, malver će uneti SMS potvrdni kod kada dođe do njega - sve to bez upozoravanja korisnika.
Ako je stranica na kojoj se potvrđuje pretplata zaštićena CAPTCHA zaštitom, aplikacija koristi servis za prepoznavanje slika chaojiying[.], koji automatski unosi rezultat u odgovarajuće polje na stranici.
Od tog trenutka napadači mogu da izvlače novac od žrtve, sve dok ona ne primeti da nešto nije u redu sa njenim telefonskim računom i otkaže pretplatu.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade