USB kondom: zaštita za vaš smart telefon i tablet uređaj
Mobilni telefoni, 18.09.2013, 07:22 AM
Punite li svoj smart telefon prvim punjačem koji vam je nadohvat ruke ili praktikujete punjenje telefona na javim USB punjačima koji se tu i tamo mogu naći, vreme je da razmislite o zaštiti. Dobro rešenje bi bilo da u džepu uvek imate USB kondom.
Američka firma INT3 dizajnirala je USB kondom, jednostavni uređaj koji ima ulogu da spreči neovlašćen pristup podacima na smart telefonu ili tablet uređaju tako što dozvoljava prolaz samo električne energije, i to u jednom smeru, ali ne i protok podataka.
Smart telefoni i tablet uređaji imaju mogućnost punjenja baterije preko USB porta, koji istovremeno može služiti i za prenos podataka. To znači da kada povežete svoj telefon ili tablet sa drugim uređajem preko USB porta, vašim podacima se može pristupiti sa tog uređaja. Tim putem takođe je moguće zaraziti smart telefon ili tablet malverima.
USB kondom je odgovor na hakerske metode koje koriste USB port kao ulazno mesto za maliciozni softver. Takva tehnika je demonstrirana na ovogodišnjoj hakerskoj konferenciji Black Hat ranije ove godine, kada su stručnjaci Tehnološkog instituta u Džordžiji pokazali kako je lažnim Apple-ovim punjačem moguće kompromitovati bilo koji iOS uređaj. Njihov punjač nazvan “Mactans” izgleda isto kao i Apple-ov, ali krije u sebi zlonamerni softver na isti način na koji Apple sakriva sopstvene built-in aplikacije.
Drugi poznati metod napada je takozvani “Juice Jacking”, koji koristi sve veću popularnost javnih punjača na mestima kao što su aerodromi, autobuske i železničke stanice ili trgovi. Većina korisnika smart telefona koji su poznati po kratkom trajanju baterije, oduševljena je mogućnošću da napuni bateriju svog telefona kada je hitno, ali o bezbednosnom aspektu malo njih razmišlja.
S obzirom da je hakerima potrebno svega nekoliko minuta da ukradu vaše podatke, USB kondom, iako u ovom trenutku mnogima od vas deluje kao ekstavagantan i možda nepotreban izum, mogao bi ubrzo postati neophodan.
USB kondom se već prodaje na sajtu INT3.
Izdvojeno
WhatsApp otkrio nove pokušaje širenja Pegaza i traži sankcije protiv NSO Group
WhatsApp je otkrio i zaustavio nove pokušaje isporuke špijunskog softvera povezane sa izraelskom kompanijom NSO Group, poznatom po razvoju špijunsk... Dalje
MagicAd zatrpava Android uređaje reklamama i nakon zatvaranja zaraženih aplikacija
Istraživači kompanije Dr.Web otkrili su Android trojanca nazvanog MagicAd koji prikazuje reklame na zaraženim uređajima čak i nakon što korisnik... Dalje
Kako hakeri mogu zloupotrebiti Android obaveštenja za manipulaciju Gemini asistentom
Istraživači kompanije SafeBreach otkrili su bezbednosni propust koji je mogao da omogući napadačima da utiču na ponašanje Google Geminija na And... Dalje
Novi talas fišing napada na korisnike aplikacije Signal: hakeri se predstavljaju kao tehnička podrška
U toku je nova fišing kampanja u kojoj se hakeri predstavljaju kao tim za podršku aplikacije Signal, a cilj napadača je krađa rezervnih kopija raz... Dalje
Premium Deception: 250 lažnih Android aplikacija tajno naplaćivalo premijum servise
Istraživači kompanije Zimperium otkrili su višemesečnu Android kampanju pod nazivom Premium Deception, u kojoj je korišćeno gotovo 250 lažnih a... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





