Upoznajte Trojanca Stealer, jednu od najrasprostranjenijih pretnji za Android uređaje

Mobilni telefoni, 22.04.2014, 09:19 AM

Upoznajte Trojanca Stealer, jednu od najrasprostranjenijih pretnji za Android uređaje

Tokom prošle godine mobilni malver Trojan-SMS.AndroidOS.Stealer.a postao je lider na tržištu mobilnih malvera, pokazuju podaci prikupljeni sa uređaja koji imaju Kaspersky zaštitu. Tokom prva tri meseca ove godine, za skoro četvrtinu svih detektovanih pokušaja infekcije Android uređaja bio je odgovoran ovaj Trojanac.

Ovaj SMS Trojanac naročito je popularan među sajber kriminalcima u Rusiji, ali i korisnici Android uređaja u Evropi i Aziji su konstantno na meti ovog malvera. Šta više, infekcije ovim Trojancem dešavaju se praktično u celom svetu. Najveći broj infekcija je zabeležen u Rusiji, ali je malver u ovom trenutku aktivan i u Belgiji, Francuskoj, Letoniji, Litvaniji, Ukrajini, Belorusiji, Nemačkoj, Jermeniji, Azerbejdžanu, Kirgistanu i Kazahstanu.

Konfiguracijski fajl Trojanca sugeriše da se ovaj malver koristi u različitim zemljama. Malver utvrđuje gde se nalazi, i tome prilagođava SMS poruke i brojeve na koje se poruke šalju.

Trojan-SMS.AndroidOS.Stealer nema ništa po čemu bi se izdvojio od drugih sličnih malvera. On se širi maskiran u legitimne aplikacije i radi ono što rade i drugi Android SMS Trojanci.

Malver kontaktira svoj server za komandu i kontrolu (C&C) i zatim čeka komande. C&C server može komandovati malveru da promeni server, šalje SMS sa podacima navedenim u konfiguracijskom fajlu, da obriše dolazeće poruke, da se ažurira, pošalje informacije o telefonu, da pošalje spisak aplikacija, da deinstalira određene aplikacije, prikazuje poruke u polju za obaveštenja, i da presreće poruke.

Trojancem se upravlja preko HTTP, a koriste se dva različita C&C servera - jedan da daje zadatke malveru i jedan da prima rezultate. Malver koristi BASE64 i Gzip za enkripciju podataka.

Konfiguracijski fajl Trojanca je šifrovan i u zavisnosti od toga šta on sadrži malver može da otvara web stranice, da dobije geografske koordinate, postavi ili isključi SMS filter, pošalje SMS odrđene sadržine na određeni broj koji je naveden u konfiguracijskom fajlu, instalira aplikacije, sakrije aplikacije, spreči prikazivanje obaveštenja o prijemu poruka, postavlja prečice za Trojanca na desktopu i drugo.

Menjanjem konfiguracijskog fajla napadači mogu menjati ponašanje Trojanca.

Zanimljivo je i to da se konfiguracijski fajl distribuira zajedno sa malverom, umesto da se kao i kod većine malvera ove vrste, Trojancem upravlja isključivo preko interneta. Sa druge strane, ovakav pristup autora malvera omogućava da Stealer bude operativan i kada uređaj nema pristup internetu.

Više o ovome možete naći na blogu kompanije Kaspersky Lab, SecureList.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje

Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje

Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje

WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje