Više od 3000 Android aplikacija koristi ovaj trik da bi izbegle otkrivanje
Mobilni telefoni, 21.08.2023, 09:00 AM

Istraživači iz kompanije Zimperium upozorili su da sajber kriminalci koriste APK fajlove sa nepoznatim ili nepodržanim metodama kompresije da bi izbegli analizu malvera. Oni su pronašli 3.300 aplikacija koji koriste takve algoritme kompresije. 71 od identifikovanih uzoraka može se učitati na operativni sistem bez ikakvih problema.
Nema dokaza da su aplikacije bile dostupne u Google Play prodavnici u bilo kom trenutku, što ukazuje na to da su aplikacije distribuirane na druge načine, verovatno preko nezvaničnih prodavnica aplikacija ili društvenog inženjeringa.
APK fajlovi koriste „tehniku koja ograničava mogućnost dekompajliranja aplikacije za veliki broj alata, čime se smanjuju mogućnosti analize“, rekao je Fernando Ortega iz Zimperiuma. „Da bi to uradio, APK (koji je u suštini ZIP fajl) koristi nepodržani metod dekompresije.“
Prednost takvog pristupa je da se na taj način spečava analiza aplikacije, a da se ona i dalje može instalirati na uređaje sa verzijom operativnog sistema novijom od Android 9.
Istraživači su rekli da su započeli istragu nakon objave Džoa Sekjuritija na Twitteru, u junu 2023., o jednom takvom APK fajlu koga većina alata nije mogla analizirati, ali je mogao da se instalira na Android uređajima sa verzijom OS iznad Android 9 Pie (API 28).
U verzijama Androida starijim od Android 9, aplikacije koje koriste nepodržane nepoznate metode kompresije se ne mogu instalirati.
Zimperium je otkrio da autori malvera takođe namerno oštećuju APK fajlove da bi onemogućili normalan rad alata za analizu.
Ovo otkriće usledilo je nakon što je Google nedavno otkrio da sajber kriminalci koriste tehniku koja se zove verzionisanje kako bi izbegli otkrivanje malvera u Play prodavnici i inficirali uređaje korisnika Androida.
Foto: Mohamed Nohassi / Unsplash

Izdvojeno
Apple na iOS 17 krišom promenio podešavanja privatnosti

Mnogim korisnicima iPhonea koji su nadogradili svoje telefone na iOS 17 neće se dopasti kada čuju da su time možda zapravo smanjili svoju bezbednos... Dalje
Android bankarski trojanac Xenomorph se krije iza lažnih zahteva za ažuriranje Google Chromea
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric primetili su novu kampanju u kojoj se distribuira malver Xenomorph koji cilja korisnike Android ur... Dalje
Lažne YouTube aplikacije kriju malver Capra RAT koji špijunira korisnike zaraženih uređaja

Istraživači iz SentinelLabsa primetili su tri Android aplikacije koje imitiraju Googleovu YouTube aplikaciju. Analiza aplikacija je otkrila da je u ... Dalje
Skype za mobilne uređaje otkriva IP adresu korisnika, ali se Microsoftu ne žuri da reši ovaj problem

Slanjem linka, hakeri mogu doći do IP adrese korisnika aplikacije Skype i tako otkriti gde se korisnik nalazi. Korisnik aplikacije ne mora da klikne ... Dalje
Na Google Play i Samsung Galaxy Store pronađene trojanizovane verzije popularnih aplikacija Signal i Telegram

U Google Play prodavnici i Samsung Galaxy Store pronađene su trojanizovane aplikacije Signal i Telegram u kojima je sakriven špijunski softver (spyw... Dalje
Pratite nas
Nagrade