Xiaomi Mi4 LTE se prodaje sa već instaliranim malverima
Mobilni telefoni, 10.03.2015, 01:00 AM
Treći najveći svetski proizvođač pametnih telefona kineski Xiaomi, koji je prošle godine već bio kritikovan zbog toga što su njegovi uređaji krišom slali podatake korisnika serverima u Kini, sada je optužen da kupcima isporučuje pametne telefone sa već instaliranim malverima.
Američka firma koja je specijalizovana za bezbednost mobilnih uređaja Bluebox objavila je da se jedan od najprodavanijih Android smart telefona u Kini, Xiaomi Mi4 LTE, isporučuje kupcima sa preinstaliranim spaywareom i adwareom, kao i da ima nesertifikovanu, ranjivu verziju operativnog sistema Android.
Xiaomi, koga smatraju kineskim Appleom, prodaje smart telefone sa skoro svim funkcijama koje imaju i skupi uređaji, ali po veoma pristupačnim cenama. Kao i drugi Xiaomi uređaji, i Mi4 LTE smart telefon se više nego dobro prodaje.
Bluebox je prošle nedelje objavio da je Xiaomi Mi4 LTE telefon nebezbedan za korišćenje. Posle opsežnog testiranja uređaja, istraživači Blueboxa su pronašli dva ozbiljna bezbednosna problema u smart telefonu - preinstalirane maliciozne aplikacije i nesertifikovanu verziju Androida.
Mi4 LTE se isporučuje kupcima sa šest sumnjivih aplikacija koje antivirusni skeneri detektuju kao malver, spyware ili adware.
Jedna od njih, Yt Service, je ustvari agresivni adware DartPusher koji prikazuje reklame na uređaju, a koji je instaliran na svim Xiaomi Mi4 LTE pametnim telefonima. Ali ono što je posebno zanimljivo u vezi ove aplikacije je da je Yt Service predstavljen Googleova aplikacija (com.google.hfapservice).
Druga sporna aplikacija je PhoneGuardService koju antivirusna rešenja prepoznaju kao trojanca koji može omogućiti malicioznim akterima da preotmu kontrolu nad uređajem, što je u potpunoj suprotnosti sa nazivom aplikacije. Još jedna sumnjiva aplikacija je SMSreg, koju antivirusi detektuju kao malver, kao i AppStats koju prepoznaju kao program koji može predstavljati rizik po bezbednost.
Operativni sistem koji ima Mi4 LTE je miks Android KitKat, Jelly Bean, pa čak i ranijih verzija Androida, a analiza istraživača je pokazala da ova verzija operativnog sistema ima brojne poznate bezbednosne propuste koji su ispravljeni u sertifikovanim verzijama Androida. Stručnjaci Blueboxa tvrde da je uređaj koji su testirali imao svaku poznatu ranjivost koju su skenirali, osim Heartbleed, kao i da je rootovan i da ima omogućen USB debugging mod.
Bluebox je o ovome obavestio Xiaomi, ali pošto odgovora iz kompanije nije bilo Bluebox je izašao u javnost sa svojim otkrićem
Proizvođač smart telefona se oglasio zvaničnim saopštenjem u kome se kaže da se tvrdnje istraživača Blueboxa istražuju. Xiaomi je međutim demantovao tvrdnje istraživača o preinstaliranim malverima, kao i tvrdnje da su njihovi uređaji rootovani. Iz kineske kompanije kažu da je Bluebox verovatno testirao falsifikat koji je nabavljen preko nekog nezvaničnog kanala, a ne preko Mi.com ili preko nekog od malog broja partnera kompanije Xiaomi.
“Osim toga, nasuprot onome što Bluebox tvrdi, MIUI je pravi Android, što znači da MIUI upravo sledi Android CDD (Compatibility Definition Document), koji je Googleova definicija za Android uređaje, i prolazi sve CTS testove (Compatibility Test Suit) koji se koriste kako bi se osiguralo da dati uređaj odgovara CDD, kako u Kini, tako i na međunarondom tržištu”, kažu iz kompanije Xiaomi.
Izdvojeno
Novi Android malver omogućava hakerima da podignu novac žrtava sa bankomata
Istraživači iz ESET-a otkrili su novi malver za Android nazvan NGate koji krade informacije o platnim karticama žrtava koje zatim šalje napadačim... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku za krađu podataka sa platnih kartica korisnika iOS-a i Androida
Sajber kriminalci su pronašli način da zaobiđu odbrane iOS-a i Androida u novoj kampanji čije su mete korisnici u istočnoj Evropi. Ova nova tehni... Dalje
Google više neće nagrađivati za ranjivosti otkrivene u aplikacijama na Google Play
Bezbednosne ranjivosti se kriju u većini aplikacija koje svakodnevno koristite. Većina kompanija nema način da preventivno reši svaki mogući b... Dalje
Chrome će sakrivati lozinke i brojeve kreditnih kartica kada delite ili snimate ekran na Androidu
Google će redigovati podatke o vašoj kreditnoj kartici, lozinke i druge osetljive informacije u Chromeu kada delite ili snimate ekran na Androidu. ... Dalje
Google Pixel telefoni se godinama prodavali sa skrivenom aplikacijom za nadzor
Većina Google Pixel telefona prodatih širom sveta od septembra 2017. uključivala je softver koji bi se mogao koristiti za nadzor, daljinsko upravl... Dalje
Pratite nas
Nagrade